Kuş Cenneti’nde ‘Butik Otel’ Tepkisi

0

Samsun’un 19 Mayıs İlçesi Yörükler Mahallesi’nde evleri kaçak olduğu gerekçesiyle Büyükşehir Belediyesi’nce yıkılan vatandaşlar haklarını Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde arama yoluna giderken, uluslararası sözleşme olan Ramsar ile korunan delta içerisine Büyükşehir Belediyesi’nin butik otele izin vermesi tepkileri de beraberinde getirdi.

CİMER’E ŞİKAYETLER BAŞLADI
Yüzlerce çeşit kuşa ve canlıya ev sahipliği yapan ve Unesco Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan deltanın ekosisteminin değişeceğini savunan vatandaşlar imza kampanyaları başlatırken, çevreci duruşu ile bilinen Av. Melike Özman da konunun hukuksal altyapısı ile ilgili yaptığı çalışmasını tamamladı.

SOSYAL MEDYADA PAYLAŞTI
Araç trafiğine kapatılan bölgenin eşsiz doğal güzelliğe sahip olduğunu ve sahip çıkılması gerektiğini belirten Av. Özman, başta Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER) olmak üzere ilgili kurumlara gönderilmek üzere deltada otele izin verilmesinin hukuka aykırı olduğunu ortaya koyan şikayet dilekçe örneklerini sosyal medya hesabında paylaştı. CİMER’e ve ilgili kurumlara çok sayıda şikayet dilekçesi ulaştırıldı.

AHİM’E DAVA AÇILDI
Yörükler Mahallesi sakinlerinden evi Büyükşehir Belediyesi’nce yıkılan Ahmet Levent Gülkan da butik otele Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği ihale ile izin verildiğini belirtti. Tapu haklarının kendilerine iade edilmesi için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvurduklarını açıklayan Gülkan, “Davamızı açtık. Büyükşehir’in yıktığı evlerimize de bungalov tarzı konaklama yerleri oluşturacağını duyuyoruz. Bu nasıl bir zihniyet? Konuyu takip ediyoruz” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz