Kreşler Açık Biz Niye Kapalıyız?

0

Korona virüs salgını nedeniyle MEB’e bağlı anaokulları kapandı, Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı açık kreşlerde kontenjan üstü öğrenci olduğu öne sürüldü. Özel okullar yetkilileri, “Biz neden kapandık anlamayadık” dediler.

Son dönemde korona virüs vakalarındaki artışa bağlı olarak, 30 Kasım’daki kabine toplantısı sonrası ‘yasaklar kapsamını’ genişleten Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, her türlü okul öncesi ana sınıfı ve benzeri kurumların da kapanacağını bildirdimişti.

Cumhurbaşkan Erdoğan’ın bu açıklamasından sonra koronavirüs vakalarının seyri dikkate alınarak, İl Hıfzısıhha Kurulları da anaokulları ve uygulama okulları için bir dizi tedbirler almıştı. Samsun Valiliği, Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı resmi-özel anaokulu, ana sınıfı ile uygulama sınıflarında uzaktan eğitime geçildiğini duyururken, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı kreşler ise açık bırakıldı.

MEB ANAOKULLARI NEDEN KAPATILDI?
Bu karar sonrası Özel Anaokulları Derneği (ÖZADER) harekete geçti. Derneğin ortak bildirisinde “Sayın Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a açık çağrıda bulunuyor ve milyonlarca mağdur veli adına açıklama bekliyoruz. Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı anaokullarının neden kapatıldığını anlamaya çalışıyoruz. Eğer virüs nedeniyle okullar kapatıldı ise, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı kurumlar neden açık. Her iki kurumun da açık olması elzemdir. Kamuoyuna duyurulur.” ifadelerine yer verildi.

YÜRÜTMEYİ DURDURMA DAVASI AÇACAĞIZ
ÖZADER açıklamasında, “Özel anaokullarının kapatılmasını mahkemeye taşıyoruz” diyerek, “Çalışan anne babaların haklarını savunmak için tek başımıza kalsak da haklı olduğumuz konuda asla geri adım atmayacağız. Özel anaokullarının kapatılması nedeniyle konuyu Bölge İdare Mahkemesi’ne taşıyacağız. Yürütmeyi durdurma kararı için dava açacağız” denildi.

ÇİFTE STANDART VAR
ÖZADER’in açıklaması sonrası Samsun’da da bazı özel okullarının karara destek verdiği öğrenildi. Konu hakkında açıklamalarda bulunan özel okul yetkilileri, “Valilik kararı ile MEB’e bağlı anaokulları kapandı, sosyal hizmetlere bağlı kreşleri açık tutuldu. Herkes gibi biz de ‘önce sağlık’ diyoruz ancak ya tamamen kapatılsın ya da çifte standart uygulanmasın” diyerek, tepkilerini dile getirdiler.

TSE’DEN OKULUM TEMİZ BELGESİ ALDIK
Kreşlerde kontenjan üstünde öğrenci alımı yapıldığını ve denetimin olmadığını savunan okul yetkilileri, “Çalışan velilerimiz çocuklarının anaokullarından kaydını aldı, kreşlere gitti. Değişen ne oldu? 40 öğrenci kapasiteli kreşte bugün 80 öğrenci var. Özel okullar hak kaybına uğradı. 20 kişilik sınıflarda biz salgın tedbirleri kapsamında 8 öğrenciyle eğitim verirken, kreşler doldu, taştı. Haksız rekabet bu işin son halkası ancak toplum sağlığı diyorsak, bizler gibi hepsi kapatılmalı. Ayrıca özel okullar TSE tarafından ‘Okulum Temiz’ belgesi aldı. Neden bu belgeyi aldık? Kreşlerdeki kapasite artışı kontrol edilemiyor” dediler.

KREŞLER DOLDU TAŞTI
“Kreşler yasa gereği 0-3 yaş arası öğrenci alabilir” diyen yetkililer, şöyle konuştular; “Bizler 3-6 yaş arasında öğrenci alımı yapabiliyoruz. Şimdi ise 0-6 yaş grubu öğrenciler kreşleri doldurdu. Çalışan anne-baba haklı, çocuğunu bir yere bırakmak zorunda. Ama kreşlerde açık yığılma oluştu. Şu unutulmamalı. Özel okullarda yüzlerce öğretmene istihdam sağlanıyor. Bizim okullarımızın salgına yönelik aldığı tedbirler ortada. Belgemiz var, tüm hijyen tedbirlerini yerine getiriyoruz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz