Korona’nın Faturası Hep Esnafa Çıkıyor!

0

Samsun Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği (SESOB) Başkanı Hacı Eyüb Güler, Kabine toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Tecep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan kısıtlamaların esnafı zora soktuğunu belirtti.

SESOB Başkanı Güler, “Nisan ayı itibariyle koronavirüs nedeniyle yaşanan ekonomik sıkıntılar esnafın belini iyice bükmüş durumda. Milyonlarca çalışan kısa çalışma ödeneği veya ücretsiz izinler ile eksik maaş alarak ayın sonunu getirmede güçlük çekerken, kısıtlamalar ise işletmeleri zora soktu. İş gücü olmayan işletmelerin çoğu mecburen kredilere girerek borçlandı. Tamamen bittik. Virüse faydalı olacaksa hiç açmayalım. Bu işin kamu kuruluşları, sanayicileri başka yerleri yok mu? Biz mi üretiyoruz koronayı? Virüs sadece lokantada veya kahvede mi? Esnaf borç içinde” dedi.

Eyüp Güler, “Tedbirler hep esnafa getiriliyor, bizlere yükleniliyor. Bu kararlara karşı değiliz. Bu salgın can götürüyor. Tamam hep beraber kurtulalım. Ama esnaf borç içinde işimizi götürmeye çalışıyoruz. Kendimizden vazgeçtik, işçilerimiz ne olacak?” diye konuştu.

KREDİLER NASIL ÖDENECEK?
Özellikle lokanta ve restoranlar kapanırken, kirasını ve çalışan işçisinin maaşını nasıl ödeyeceğini soran Başkan Güler, şöyle konuştu; “Zorda kalan esnaf mecburen işçi çıkartmak zorunda kalacak. Nisan ayında kısıtlama kapsamında iş yerleri kapanırken vergi, Bağ-Kur ve SSK borçları da ötelendi. Ayrıca devlet kamu bankaları aracılığıyla esnafa 25 Bin TL’lik destek kredileri verdi. Şimdi ötelenen borçların ve alınan kredilerin ödemeleri geldi. Fakat esnaf tekrardan kısıtlama kapsamında kepenk kapatıyor. İş yapamayan esnaf hangi borcunu hangi parayla ödeyecek?”

EKONOMİK ÇIKMAZDAYIZ
Meclis’ten yeni bir yapılandırma paketi çıktığını ama yapılandırmaların nasıl ödeneceğini de soran SESOB Başkanı Eyüb Güler, sözlerini şöyle tamamladı; “Esnaf kefalet kooperatifleri kredi vadeleri 5 yıldan 10 yıla, kredi miktarları ise 200 bin TL’den de 400 Bin TL’ye çıkartıldığı takdirde bu çıkmazdan kurtulabiliriz. Aksi takdirde küçük esnafı korona değil, ekonomik çıkmaz öldürecek. Esnaf için acilen bir çalışma yapılmaması durumunda yarın çok geç olacak.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz