Korona Hastalarının Yemeği Bu Kadar Mı?

0

Türkiye, korona virüsü salgını ile mücadele verirken, pozitif hasta sayısıyla Karadeniz Bölgesi’nin başını çeken Samsun’da kamu hastanelerinde inanılmaz bir gerçek ortaya çıktı. Hastaların yetersiz beslenme iddiaları ‘yemek ihalesi rakamlarıyla’ doğrulandı. Komik rakamlarla yapılan ihale sonrası, korona hastalarının aç kalması kaçınılmaz hale geldi.

Korona virüsü nedeniyle Mart ayı başından itibaren Samsun’da hayatını kaybedenlerin sayısı 60’ı geçerken, kamu hastanelerinde tedavi gören koronalı hastaların yetersiz beslendiği iddiası hasta yakınlarını tedirgin etti. Bir hasta yakının durumu fark etmesi üzerine ortaya çıkan ‘yetersiz beslenmenin’ Sağlık Bakanlığı’na kadar şikayet edildiği öğrenildi. Hastalara çıkarılan kahvaltı ve yemeklerin yetersizliği ihale rakamlarıyla da ortaya çıktı.

FARKLI İLLERDE YEMEK FİYATI İKİ MİSLİ
Yemek ihalesini Samsun İl Sağlık Müdürlüğü’nün yaptığı öğrenilirken, ihaleyi alan yemek firmasının en alt düzeyde kırım yaptığı ve yemek için 4 lira 70 kuruş, kahvaltı için ise 2 liradan fiyat verdiği ortaya çıktı. Aynı firmanın başka illerde katıldığı ihalelerde İl Sağlık Müdürlüklerinin talepleriyle daha fazla yemek ve kahvaltı istediği ve rakamların da Samsun’daki fiyatların çok üstünde olduğu, hatta iki misli olarak ihalenin sonuçlandığı belirlendi. Yemek firması ise, “Bizden istenilen şekilde fiyatlandırma yaptık. Başka illerde daha yüksek rakamlarla alım yapılıyor” dedi.

BAKANLIK VE VALİLİK DEVREYE GİRDİ
Hastalara, sabah kahvaltısı için 3-5 zeytin, küçük tere yağ ve reçel gibi yetersiz kahvaltı verilirken, yemek ihalesini alan firmaların ‘sağlık müdürlüğünün istediği talepler doğrultusunda fiyat verdiği’ ifade edildi. Samsun İl Sağlık Müdürlüğü 4.70 liralık yemek ve 2 liralık kahvaltıyı yeterli bularak korona hastalarına ‘dengeli beslenme olarak sunarken’, Samsun’da şikayetler hem bakanlığa hem de Samsun Valiliği’ne kadar uzandı. Konu Samsun Valisi Zülkif Dağlı ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya şikayet edildi. Sağlık Bakanlığı ve Valiliğin ‘konuyla ilgili inceleme başlatması bekleniyor’.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz