Korona Belediye Bütçelerini De Vurdu

0

Türkiye korona virüs ile kıyasıya mücadele ediyor. Korona virüs tedbirleri kapsamında bütün işyerleri kapatıldı, bu durum belediyelerin bütçelerini de etkiledi.

Atakum Belediyesi de, üst düzey personel maaşlarında kesintiye gitti. Bem Bir Sen Samsun Şube Başkanı Savaş Gayretli, Atakum’da iki aydır maaşlarda kesinti yapıldığını, son ayda işçilerin maaşından kesinti yapıldığını ileri sürdü. Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci de iddiayı doğruladı, nedenlerini anlattı.

Bem Bir Sen Başkanı Gayretli, Atakum Belediyesi’nde görev yapan, müdür, memur ve mühendislerin Mart ayı maaşlarından 1000 TL, Nisan ayında ise memur, müdür ve mühendislerle birlikte kadrolu işçilerin maaşlarından ise 2000’er TL kesinti yapıldığını öne sürdü. Gayretli, “Belediler özel bir tüzel kişilik değil kamu kurumudur ve bu sorumlulukla hareket etmelidir” dedi.

İLLER BANKASI SÖZÜNDE DURMADI
Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci, İller Bankası’nın gönderdiği kaynaktan borç kesilmemesi sözüne rağmen kesinti yapıldığını söyledi. Atakum Belediyesi’nin diğer belediyelerde olduğu gibi gelirlerinin büyük bir kısmını vergiler oluşturduğunu belirten Deveci, “Korona virüs nedeniyle tüm işyerleri kapandı. Vergiler ertelendi. Atakum’un en önemli gelir kalemi inşaat sektörü. Sektör durmuş durumda. Aynı zamanda İller Bankası’ndan gönderilen kaynaktan ‘borç kesilmeyecek’ sözüne rağmen kesinti yapıldı. Atakum Belediyesi’nin sabit gideri 9 milyon lira. Gelir, 6 milyon lira. 3 milyon lira açık var. Zaten belediyeyi büyük bir borç ile aldık. 30 milyon lira borç ödedik. 14 milyon lira tasarruf sağladık. Yüzde 10 seviyesinde bütçe denkliği yakaladık” dedi.

DİĞER BELEDİYELERİNDE DURUMU AYNI
Atakum Belediyesi’nin tüm sosyal tesislerini korona virüs tedbirleri kapsamında kapattığını hatırlatan Deveci, şöyle konuştu; “Personelimiz yarı zamanlı çalışıyor. Hükümetin istihdam desteklerinden bizde bu arkadaşlarımızı yararlandırmak istiyoruz. Ancak Atakum Belediyesi’nin fazla personeli var. Sendika başkanları bunu neden sorgulamıyor. Biz bu tabloda kimseyi işinden etmemeye çalışıyoruz. Ben 11 aydır çırpınıyorum. Maaşlarda mecbur kesinti yapıldı. Diğer belediyelerinde durumu böyle.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz