Korkunç İddia: Sayaçta Oyun Mu Var?

0

Samsun Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) Genel Müdürlüğü’nün her ay ev ve işyerlerine kestiği zamlı faturalar, can yakmaya devam ediyor.

Türkiye’nin en pahalı suyunu kullanan Samsun’da konutlarda suyun metreküp fiyatı 4 lira 60 kuruşa, işyerlerinde ise 9 lira 10 kuruşa çıktı. Vatandaşlar ve esnaf isyan ederken, değişen su sayaçlarının değerlerinin yüksek gösterildiği iddiası, TÜKODER tarafından gündeme taşındı.

FATURALAR ÖDENEMİYOR
Samsun Büyükşehir Belediyesi, 2019 yılının mayıs ayında içme suyuna yüzde 25, sayaç okuma bedeline yüzde 150 zam yapmış, faturalara her ay TÜFE oranlarının zam şeklinde yansıtılması kararını almıştı. Davalık olan zam kararı sonrası su faturaları evlerde ve işyerlerinde elektrik ve doğalgaz faturalarını geride bıraktı. Aylık 70 yada 80 lira gelen su faturaları, 140 yada 150 lira gelmeye başladı. Bazı işyerlerine ise 300 liranın üzerinde fatura gelmesi nedeniyle faturaların ödenememe durumu oluştu.

HER ZAMLI FATURALAR VATANDAŞI BEZDİRDİ
2019 yılı Mayıs ayında Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı yüzde 25’lik zamla, konutlarda suyun metreküp fiyatı 3 lira 18 kuruştan 3 lira 97 kuruşa, işyerlerinde suyun metreküp fiyatı 5 lira 97 kuruştan 7 lira 46 kuruşa yükseltilmişti. TÜFE zammı ile her ay şişen ve can yakan faturalarda, metreküp fiyatları da katlandı. Her ay yapılan TÜFE zammı ile birlikte konutlarda suyun metreküp fiyatı 4 lira 60 kuruşa, işyerlerinde ise 9 lira 10 kuruşa yükseldi. Pandemi nedeniyle zorda olan vatandaşlar ve dükkanları kapalı olan esnaflar, zor duruma düştü. Vatandaşların ve esnafların çoğu faturalarını ödeyemezken, her ay zamlı olarak gelen su faturalarıda vatandaşları isyan ettiriyor.

TÜKODER BAŞKANI YAKTI’DAN ÇARPICI İDDİA
Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) Samsun Şube Başkanı Sema Onar Yaktı, her ay zamlı gönderilen faturaların kabul edilemez olduğunu söyledi. “Gönül belediyeciliği” diye iş başına gelenlerin “Cüzdan Belediyeciliği” yaptığını söyleyen Yaktı, çarpıcı bir iddiayı gündeme taşıdı.
Tüketici Hakem Heyetleri’nde de görev alan Başkan Sema Yaktı, “Samsun’da su sayaçlarını söküyorlar. Sinop’a gönderiyorlar ayar diye. Sökülüp gönderilen sayaç ile takılan sayaç arasındaki değer yüksek gösteriliyor. Kullanılmayan o değer, sonra faturalara kullanılmış gibi yansıtılarak, vatandaşlardan yüksek faturalar alınıyor. Genellikle düşük su tüketimi olan meskenlerde bu tarz uygulamalar yaptıklarına yönelik şikayetler alıyoruz. Ben Tüketici Hakem Heyeti’nde görevliyim. Bu konuda inanılmaz bir şikayet var. Bu kabul edilemez. Devleti yönetenlerin bu durumu görmesi gerekiyor. Ankara’da bir ikamete 35 lira fatura gelirken, Samsun’da bir daireye 140 lira su faturası geliyor” dedi.

Çarpıcı iddia ile ilgili Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir ve SASKİ Genel Müdürü Bahattin Yanık’tan açıklama bekleniyor.

Pandemi nedeniyle zorda olan vatandaşlar ve dükkanları kapalı olan esnaflar, zor duruma düştü. Vatandaşların ve esnafların çoğu faturalarını ödeyemezken, her ay zamlı olarak gelen su faturalarıda vatandaşları isyan ettiriyor.

SASKİ’NİN SON ZAMLI TARİFESİ

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz