Köktaş’tan Erdoğan’a Kenevir Raporu

0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, üretimi yıllardır kısıtlı olan kenevir tohumunun yeniden üretilmesi konusunda verdiği müjdenin ardından Tarım ve Orman Bakanlığı; Türkiye’nin 19 ilinde izin alınması şartıyla kenevir üretimine izin verdi.

460 dekar alanda üretimi yapılan Samsun ‘pilot il’ olarak belirlenirken, ‘Vezir’ ve ‘Narlı’ isimli yerli ve milli kenevir çeşit adaylarının tescil süreci devam ediyor. Samsun’un üretimi kadar endüstri bölgesi olması için de başlatılan çalışmalar tüm hızıyla sürüyor.

KÖKTAŞ RAPOR HAZIRLADI
AK Parti Samsun Milletvekili Fuat Köktaş, kenevir üretimi ve endüstri faaliyetlerini, hem yurt içi hem de yurt dışında katılmış olduğu konferanslarda ve birebir alanında uzman akademisyenlerden aldığı bilgiler doğrultusunda ‘Kenevir Ekimi ve Üretiminin Ülkemize Sağlayacağı Katkılar’ raporu hazırladı.

ERDOĞAN’LA PAYLAŞTI
AK Parti Genel Merkezi’nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunum yapan Milletvekili Köktaş, hazırladığı raporu takdim ederken, “Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde ilgili kurumlar, akademisyenler ve bu işle ilgilenen başta kimya sektörü olmak üzere, sektör yöneticileri bir araya gelecek. Görüşler çerçevesinde izlenecek yol haritası ortaya çıkacak” dedi.

SAMSUN’UN POTANSİYELİ VAR
Sunumuyla ilgili olarak bilgi veren Milletvekili Köktaş, “Cumhurbaşkanımızın 2019 yılında kenevir ile ilgili yapmış olduğu konuşmanın ardından ülkemizde kenevir ekimi ve kenevir tohumu çoğaltılmasıyla ilgili gözle görünür bir canlanma olmuştur. Bu kapsamda yapmış olduğumuz araştırmalar dahilinde ‘endüstriyel ve medikal’ alanda başta olmak üzere dünya pazarında önemli bir yeri olan kenevir ile ilgili yasal düzenlemeler, kenevirin Türkiye’ye faydaları, izlenecek süreç gibi farklı konu başlıkları altında hazırladığımız raporu Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a sunum yaparak, kısaca bilgi aktardık. İlerleyen süreçte Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğünde, üst düzeyde ele alınarak ilgili kurumlar, akademi ve bu işle ilgilenen başta kimya sektörü olmak üzere, sektör yöneticilerinin bir araya gelerek görüşleri alınıp izlenecek yol haritası ortaya çıkacak, ülkemiz ve ilimizde önemli çalışmalara imza atılacaktır” diye konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz