Köktaş: Devletin İmkanları Vatandaşın Emrinde

0

AK Parti Samsun Milletvekili Fuat Köktaş, koronavirüs sürecinde Türkiye’nin ekonomi ve sağlık alanlarında yaşanan gelişmelere ilişkin açıklamalarda bulundu.

Koronavirüs salgının ekonomiye ve sağlığa olan etkilerini değerlendiren Milletvekili Köktaş, Türkiye’nin AK Parti hükümetleri döneminde sağlık alt yapısına yapılan güçlü yatırımlar ve ekonomide devam eden yapısal dönüşümler ve özellikle bu süreçte İçişleri Bakanlığı’nın anında ve yerinde aldığı tedbir ve önlemlere yönelik hızlı karar mekanizmaları ile küresel salgın dönemine hazırlıklı girdiğini ve diğer ülkelere nazaran örnek gösterilen başarılı bir çalışma süreci ortaya koyduğunu ifade etti.

EKONOMİK DESTEK PAKETİ SUNULDU
Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi ile destek sağlandığını belirten AK Partili Köktaş, “Bu paket ile istihdamı korumak, reel sektörümüzü ve esnafımızı desteklemek için gerekli adımlar devreye alındı. İlk başta 100 milyar TL’lik mali destek olarak söylense de, bu miktar günün şartlarına göre artış gösterdi, piyasaların likidite ve finansman endişesi büyük oranda rahatlatıldı. Yine bu kapsamda, muhtasar, KDV beyannameleri, SGK prim hizmet belgelerine ait ödemeler ertelendi. Firmalara maliyet ve istihdam desteği sağlamak için ‘Kısa Çalışma Desteği’ verildi. Süreçten etkilenen tüm firmalar başvurdu. Kısa Çalışma Ödeneği ile faaliyetlerini azaltan ya da durduran işletmelerde çalışan vatandaşlarımıza 3 ay maaş desteği verildi. Salgın etkilerini hissedeceğimiz ikinci çeyrekte daha temkinli ilerleyecek sonraki dönemlerde bir güçlü toparlanmaya şahit olacağız. 1 Haziran dan itibaren normalleşme döneminde de vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını geniş bir yelpazede karşılamak, yerli üretimi desteklemek ve tüm sektörlerde hareketlenmeyi sağlamak amacıyla gerekli tüm çalışmalar yapılarak devreye alınacaktır. Sadece salgının etkilerini gidermek için değil, sonrasında oluşacak yeni dünya düzeninde en güçlü şekilde yerimizi almak için çok daha fazla çalışacağız “dedi.

KENETLENECEĞİZ
Vatandaşlara seslenen Milletvekili Köktaş şunları kaydetti; “Türkiye’nin salgının önlenmesinde ve can kaybında dünyada örnek alınan bir konuma gelmesi 83 milyon olarak hepimizin ortak başarısıdır. Kimse karamsarlığa düşmesin, güler yüzlerini eksiltmesin, devletimiz tüm imkanları ile daima milletimizin yanındadır. Bu normalleşme süreci içinde de gerekli tedbir ve önlemleri alarak, resmi makamların uyarılarına uyarak, birlik, beraberlik ve dayanışma ile Allah’ın izniyle bu zorlu süreci de atlatıp, hep birlikte, her zamankinden daha çok kenetlenecek, daha çok çalışarak ülkemizi hedeflerine ulaştıracağız.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz