Kızılırmak Deltası’ndaki Yangının İzleri Silinmeye Başladı

0

Kızılırmak Deltası’ndaki yangında zarar gören alan doğal yapısına kavuşmaya başladı. 19 Mayıs Belediye Başkanı Osman Topaloğlu, “Alan yeşermeye başladı. İnşallah bir yıl içinde eski özelliğine kavuşacak” dedi

Kızılırmak Deltası’nın 3 ay önce çıkan yangının ardından doğaya müdahalede bulunulmadı. 19 Mayıs Belediye Başkanı Osman Topaloğlu, “Yangında zarar gören bin 200 dönümlük alan, doğal yapısına kavuşmaya başladı” dedi.

Başkan Topaloğlu, “Zaman içinde doğa kendini yenilemeye başladı. Zaten yangın eylül ayının ortasında çıkmıştı ve o tarihte alanda bulunan tohumlar toprağa karışmıştı. Bu aylarda da yeşermeye, kendini yenilemeye başladı” ifadelerini kullandı.

ŞANS ESERİ KUŞLAR GÖÇ DÖNEMİNDEYDİ
Osman Topaloğlu, “İnsanlar ‘burası çalılık’ diyor ama aslında burası biyoçeşitlilik açısından çok zengin bir alan. Yangında özellikle sürüngenler ve memeli canlılar büyük zarar gördü. Bölgedeki kuşlar zaten üreme döneminde değil ve göç dönemi başlamış durumdaydı. Bu da en büyük avantajımız oldu. Kuşlarla ilgili bir problem yok. Ancak alanın tahribatı özellikle sürüngenler için çok büyük bir problem oldu. Burası kumul bitki örtüsüne sahip. Dişbudak ağaçlar ve yalancı iğde ağaçları ile çalı bitki örtüsü bulunuyor. İnşallah bir yıl içinde eski özelliğine kavuşacak” diye konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz