Kızılırmak Deltası’nda Suda Açan Zehirli Güzellik

0

19 Mayıs ilçesi sınırları içinde yer alan Kızılırmak Deltası’nda suda açan ve zehirli olduğu için “zehirli güzellik” olarak da anılan “su düğün çiçeği”, ilçenin tanıtımı için kullanılıyor.

Samsun’da biyolojik çeşitliliği ve her mevsim barındırdığı güzellikleriyle dikkati çeken UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi’ndeki Kızılırmak Deltası’nda, Nisan ile Mayıs aylarında açan su düğün çiçeğinin (Ranunculus trichophyllus) oluşturduğu manzara, doğaseverlerle fotoğraf tutkunlarının ilgisini çekiyor.

19 Mayıs Belediye Başkanı Osman Topaloğlu, özellikle bu dönemde açan ‘zehirli güzellik’ olarak adlandırılan su düğün çiçeğinin görsellerini belediyenin sosyal medya hesaplarından paylaşarak, ilçenin tanıtımını yaptıklarını ifade etti.

DOĞAYA ZENGİNLİK KATIYOR
Kızılırmak Deltası’nın bitki örtüsüne ve turistik değerine ayrı zenginlik katan su düğün çiçeğini alternatif turizmi geliştirmek için değerlendirmek istediklerini belirten Başkan Osman Topaloğlu şunları kaydetti: “Tabiatın canlanmasıyla ayrı bir hareketliliğin yaşandığı deltada, kökleri zehirli ve yakıcı bir bitki olduğu için ‘zehirli güzellik’ olarak da anılan su düğün çiçeğini herkesin görmesini ve tanımasını arzuluyoruz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz