Kızılırmak Deltası’nda Düşündüren Yangın

0

Samsun’da UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti sahil kenarındaki sazlık ve ormanlık alanda çıkan yangın, Galeriç Ormanı’na sıçradı. Yangın söndürülemiyor

Kuş Cenneti’nin 19 Mayıs İlçesi Yörükler Mahallesi Galeriç Ormanları mevkisinde henüz bilinmeyen bir nedenle çıkan yangın rüzgarın da etkisiyle büyüdü.

ALEVLERE TESLİM OLDU
Sazlık ve kurumuş otların alevlere teslim olduğu yangın ormanlık alanı tehdit etmeye başladı. Yaklaşık 2 bin hektarlık alanda etkili olan yangına Büyükşehir Belediyesi itfaiye ve Orman İşletme ekipleri arazöz ve iş makineleriyle müdahale etmeye çalışırken, alanın büyük oranda zarar gördüğü ifade edildi. Yangına müdahale edebilmek için iş makineleri ile yol açma çalışmaları sürüyor.

GECE SAATLERİNDE GÖRDÜK
Yörükler Mahallesi Muhtarı Yüksel Karabela, “Önceki gece saat 21.00 itibarıyla haberimiz oldu. Biz de hemen itfaiyeyi arayarak müdahaleyi gerçekleştirdik. Ama bölge coğrafi olarak sazlık dediğimiz tarzında yangın olduğu için rüzgarın da etkisiyle birlikte gece boyunca devam etti. Yangın devam ediyor” dedi.

Yangının çıkış sebebi araştırılırken jandarma ekipleri de yangın çıkaran şüpheliler hakkında çalışma başlattı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz