Kemal Zeybek: Şeffaf İhaleler Yapın

0

Kamu İktisadi Teşebbüsleri (KİT) Üst Komisyonu’nda Devlet Malzeme Ofisi’nin 2017-2018 yıllarına ait Sayıştay denetim raporları görüşüldü.

CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek; “DMO damgası görüldüğünde güven duyulurdu. 3,1 milyon TL bedelli araç ihalesini hangi yöntemle yaptınız? 3,2 milyon TL ödenmiş, açık ihalemi? Teklif usulü ile mi yapıldı? Ankara Ticaret Odası’nın verilerine göre araç başı; 385 TL kiralama bedeli olması gerektiğinin tespitinin yapılmasına rağmen, DMO günlüğü 456 TL’ye araç kiraladığı tespit edilmiştir. Bazı yerlerde 5 kişiye 25 kişilik araç verildiği ve kamu kaynaklarının israf edildiği tespiti yapılmıştır” dedi.

DMO ‘KİRACI’ OLAMAZ
CHP’li Zeybek; şöyle konuştu; “DMO’nun mülkiyetli mal varlıklarını başka kurumlara devredip, DMO’nun kiralık duruma düşürülme nedeni nedir? Kocaeli-Çayırova yerleşkesinde DMO’nun kiralık bir arazi üzerinde olması düşündürücüdür.”

Milletvekili Zeybek; “Kurumun bütün alım ve satımları açık ve şeffaf biçimde ihale yöntemi ile yapılmalıdır. Bazı ürünlerin pazarlık limitleri içerisinde bölünerek, yandaş firmalara sipariş edilmesinin de takibinde olacağız. Her yapılan ihalenin Sayıştay denetimlerine açık hale getirelim. Şeffaf ihaleler yapın” diye konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz