Kavak’ta Taş Ocağı İsyanı

0

Samsun’un Kavak İlçesi Bekdemir Dağı’ndan başlayarak, Çirişli, Emirli, Ilıca, Karapınar, Bekdemir ve Köselli köylerine inşa edilen taş ocakları ve çimento fabrikası, vatandaşların tepkisini çekiyor.

Vatandaşlar, tarım arazileri ve su kaynakları üzerine tesislerin yapıldığını ileri sürerek, hiçbir kurala uyulmadığını iddia etti.

Yöre sakinleri, iki dakikada bir hafriyat kamyonlarının tozu dumana katarak evlerinin ve tarım arazileri üzerinden geçtiğine işaret ederek, nefes bile zor aldıklarını, pencerelerini açamadıklarına dikkati çekti.

Köylerine ulaşım sağladıkları yolun şantiye yolu olarak kullanıldığını, yol yapım çalışmaları esnasında arazilerinin izinsiz ihlal edildiğini, ekili-dikili alanlara ve meyve ağaçlarına zarar verildiğini belirten vatandaşlar, hiçbir güvenlik önlemi alınmadan dinamitler patlatıldığını ileri sürdü.

Bekdemir sakinlerinden bir kısmı tarım ve hayvancılık yapmak için Samsun’dan köylerine geri döndüklerini, ancak mevcut şartlarda bunun artık imkansız olduğunu belirttiler.

Kurufasülyesi ve mısırının lezzeti ile Orta Karadeniz’de ün salmış Köselli köyü sakinleri ise, çimento fabrikasına karşı sürdürdükleri hukusal mücadeleye rağmen işletmenin faaliyete başladığına işaret etti.

Köselli’ye bağlı Marsullu ve Şabanlı köyü sakinleri neredeyse evlerinin bahçesine konuşlanan çimento fabrikasının bacasından çıkan tozlardan, taş ocaklarının tozlarından, ürün kalitesinin ve rekoltelerinin düştüğünü, lezzetiyle bilinen fasülye ve mısırlarının kalitesinin artık eskisi gibi olmadığını dile getirdi.

Vatandaşlar, gece çimento fabrikasından yoğun şekilde duman salınımı yapıldığını ileri sürerek Samsun Valiliği ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne denetim çağrısı yaptı.

Vatandaşlar, Karapınar mevkiinde yeni bir kalker ocağı ve kırma eleme tesisi yapılacağını da belirterek, bölgede su kaynaklarının varlığına dikkati çekti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz