Kavak’ta Kene Isırığı 6 Can Aldı

0

Kavak İlçe Sağlık Müdürü Abdulkadir Koçoğlu, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığının ölümle sonuçlanabilen bir hastalık olduğunu belirtti.

Kavak’ta kırsal mahallelerde ikamet eden 6, Türkiye’de ise yüzlerce kişinin hayatını kaybettiğine işaret eden Sağlık Müdürü Koçoğlu, “Kene ısırma olayları 1 Nisan-1 Ekim arasında görülür. Hayvan otlatan, arazide çalışan veya piknik yapan kişiler tedbirli davranmalı. Oturulacak yere açık renkli örtü serilmesi, riskli alanlara giderken açık renkli ve kapalı kıyafetler giyilmeli, pantolon paçaları çorap içine sokulmalı veya çizme giymeye özen gösterilmeli” dedi.

BELİRTİLERE DİKKAT!
Vatandaşlara kene yönünden riskli alanlardan döndükten sonra vücut ve giysini kontrol etmesi tavsiyesinde bulunan Koçoğlu, özellikle kulak arkası, ense, saç dipleri de dahil olmak üzere kene olup olmadığının kontrol edilmesinin önem taşıdığını dile getirdi. Müdür Koçoğlu, “Vücuda tutunan kenenin çıplak elle dokunmadan eldiven, bez ya da poşet ile çıkartılmalı, çıkartılamaması halinde en yakın sağlık kuruluşuna başvuruda bulunulması gerekir. Diğer taraftan vücuda kenenin tutunmasından sonra 10 gün içinde halsizlik, iştahsızlık, ateş, vücut ağrısı, baş ağrısı, bulantı, kusma ve ishalden herhangi birinin görülmesi halinde zaman geçirilmeden en yakın sağlık kuruluşuna gidilmelidir” diye konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz