Kavak OSB’ye Yatırımcı Daveti

0

Samsun’un Kavak İlçesi’nde binlerce kişiye ‘istihdam kapısı’ olan Organize Sanayi Bölgesi, yatırımcıların yoğun talep gösterdiği yatırım alanı olarak ön plana çıkıyor. OSB içerisinde bulunan tüm yollar ile kanalizasyon ve elektrik altyapısı tamamlanırken, 1. Etap Bölgesi’ndeki 39 adet sanayi parselinin tamamı tahsis edildi.

2. ETAPTA 28 SANAYİ ALANI BULUNUYOR
Kavak OSB’de 2.Etap Bölgesi’ndeki 28 sanayi parselinin de tahsislerine devam ediliyor. Ayrıca Kavak OSB’nin cazipliğinin artmasıyla önümüzdeki yıllarda talepleri karşılayabilmek için OSB alanını iki katına çıkarmak üzere gerekli imar çalışmaları Samsun Valiliği koordinesinde Kavak Belediyesi ve Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından devam ediyor.

ARSALAR BEDELSİZ VERİLİYOR
Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı, “Kavak OSB’ye yatırım yapacak firmalara bedelsiz arsa tahsisi yapılmaktadır. Ayrıca OSB bölgesel teşvik uygulamasında 5. bölge avantajlarından yararlanmaktadır. Yani buraya yatırım yapan firmalar KDV istisnası, gümrük vergisi muafiyeti, vergi indirimi, sigorta primi işveren hissesi desteği, faiz veya kâr payı desteği gibi birçok avantaja sahip bulunmaktadır” dedi.

Doğalgaz altyapısı tamamlanan ve abonelik işlemleri için SAMGAZ tarafından taleplerin alınmaya başladığını kaydeden Dağlı, bölge içerisindeki kurulu gücü 50 MVA olan trafo indirici merkezinden firmalara ‘kesintisiz ve ucuz enerji’ temini sağlandığına dikkat çekti.

28 FİRMA ÜRETİME GEÇTİ
Vali Dağlı, şöyle konuştu; “OSB’de bugüne kadar toplam 40 firmaya 47 parsel tahsis edildi. Bu firmalardan 30 parselde 28 firmanın üretime geçti. 12 parsel inşaat aşamasında, 5 parsel de proje aşamasındadır. Üretimde olan firmalardaki istihdam sayısı 676 olup, yapılan tahsislerin tümünde faaliyete geçildiğinde 3 bin üzerinde kişiye istihdam sağlanmış olacak.”

4 ULAŞIM AĞINA SAHİP
Kavak OSB’nin kara, deniz, hava ve demiryolu olmak üzere 4 ulaşım ağına yakın olması ve Samsun kent merkezinden 20-25 dakika gibi kısa biz zamanda ulaşılması OSB’yi cazip hale getiriyor. Kavak OSB, Samsun Limanı’na 50 km, Samsun-Çarşamba Uluslararası Havalimanı’na 70 km, Merzifon Havaalanı’na 65 km, Samsun-Sivas Demiryolu’na 6 km ve Samsun-Ankara Karayolu’na 3 km mesafede bulunuyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz