Kavak Hastanesi’nde Virüs Kabini Tasarladı

0

Corona virüsle mücadelede yaşamını yitiren sağlık çalışanlarına üzülen Kavak Devlet Hastanesi Başhekimi Op.Dr. Mustafa Seven’in önerisi ile işadamı Mehmet Aytaş tarafından sağlık çalışanları için corona virüsten koruyan kabin tasarlandı ve kullanılmaya başlandı.

Başhekim Seven, Türkiye’de de etkili olan ve virüsle en ön safta çarpışan sağlık çalışanlarını korumak amacıyla aklına böyle bir tasarım geldiğini ve projelendirerek bu modelin üretimini sağladığı kabinin, Kavak Devlet Hastanesi’nde kullanılmaya başlandığını açıkladı.

KABİNE İSİM ARANIYOR
Op. Dr. Seven, “Kendi canlarını adeta feda ederek hastalıkla mücadele eden meslektaşlarım artık daha güvende olacak. Hekim arkadaşlarımız ve sağlık çalışanlarımızın muayene esnasında, enfeksiyonel bulaşmayı engelleyici olarak tasarladığımız bu aparat, uzun çalışmaların ardından ortaya çıktı. Sağlık çalışanlarımızın yaptıkları ve en çok bulaşma riskinin olduğu entübasyon esnasında, sürüntü almada veya corona virüs testi alınması gibi işlemler sırasında bulaş riskinden korumak amaçlı yaptığımız bu örnek teçhizata henüz bir isim de vermedik. Bildiğim kadarıyla Türkiye’de bir benzeri de bulunmayan bu aparata, bulaş engelleyici, bulaş önleme bariyeri veya bulaşmanın havaya yayılma riskinin en yüksek olduğu ambulama durumunda kullanılabilecek olması hasebiyle entübasyon ambu koruma kabini gibi isimler de verilebilir” dedi.

DOKTORLAR GÜVENDE OLACAK
İş adamı Mehmet Aytaş ise, “Sağlık çalışanlarını coronavirüs testi alınması gibi işlemler sırasında riskten korunmak amacı ile Başhekimimiz ile üzerinde çalışarak böyle bir üretim yaptık. Ve ilk üretimi de Kavak Devlet Hastanemize hediye ederek hekimlerimizin kullanımlarına sunduk. Talep olması halinde ayda 100 adet üretme kapasitem var. Böyle bir çalışma içinde yer almaktan ve doktorlarımızın sağlıklarını koruyacağımız için çok mutluyum” diye konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz