Karadeniz’de İlk Tesis Terme’de Kuruluyor

0

Samsun’un Terme İlçesi’nde 3,5 milyonluk yatırımla Karadeniz Bölgesi’nin ilk İstiridye Mantarı Kompost tesisinin temeli atıldı. Başkan Ali Kılıç, tesisin 25 kişiye istihdam sağlayacağını açıkladı

Terme Belediye Başkanı Ali Kılıç’ın girişimleri sonucu Karacaköy Mahallesi’nde DOKAP destekli 3,5 milyonluk yatırımla Karadeniz Bölgesi’nin ilk ve tek İstiridye Mantarı Kompost tesisi kuruluyor.

Başkan Kılıç, “İstiridye mantarı için kaliteli kompost üretecek tesisimizde günlük ortalama 15 tonluk üretim gerçekleşecek. Tesis 3 ay gibi kısa bir sürede tamamlanarak, Mayıs ayı sonrasında üretime başlayacak” dedi.

25 KİŞİLİK İSTİHDAM
Mantar kompost tesisinin bölgenin istihdamına da katkı sağlayacağını ifade eden Ali Kılıç, “Tesisimiz ilk etapta 25 kişiye istihdam sunacak. Bunun yanında bölge çiftçilerimize de ek gelir kaynağı olacak. Üreticilerimiz kompost almak için belediyemize ulaşarak ön kayıt yaptırabilir” dedi.

Başkan Kılıç, mantar üretiminin, ovadaki fındık ve çeltik üretiminin yanında çiftçilere alternatif olarak büyük bir ek gelir sunacağına vurgu yaptı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz