Kanadalı Şirket İçin Fındık Ticareti Riskte

0

Ordu’nun Fatsa İlçesi’nde İngiliz Sterling International Madencilik Şirketi’nin Bahar Madencilik Şirketi ortaklığıyla yürüttüğü siyanürlü altın arama faaliyetleriyle ilgili Kanada’da hazırlanan raporun yankıları sürüyor.

Fatsa Doğa ve Çevre Derneği tarafından kamuoyuna açıklanan raporda, 10 milyon dolar için 3.5 milyar dolarlık fındığın ateşe atıldığı yer aldı.

Fatsa Ticaret ce Sanayi Odası Başkanı Tayfun Karataş, ilçede siyanürlü altın arama faaliyetine ilişkin Kanada’da hazırlanan raporun sonucunun herkesi tedirgin ettiğini belirterek, “Fatsa’da 150 bin çevre ilçeleriyle birlikte 300 bin insan burada açıklama yapılmasını, rapora cevap verilmesini bekliyor” dedi.

SİYANÜR ÖLDÜRÜR
Fatsa Ziraat Odası Başkanı Haydar Gürsu, “Dünyanın her yerinde bilinen bir şey vardır. Siyanür öldürür. Bu açık ve nettir. Fatsa’da siyanürle yapılan altın arama çalışması bir süredir konuşulan bir konudur. Burada açık bir şekilde altın arama çalışmaları yapılıyor. Bu çalışmaların kapalı bir şekilde çevreye, doğaya, insana, hayata zararı olmayacak şekilde yapılması gerekir. Bizim havamızı, suyumuzu, toprağımızı korumamız gerekir. Biz tahrip edilmiş fındık bahçeleri istemiyoruz” diye konuştu.

Ordu Üniversitesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Mehmet Aydın’ın başında olduğu ekip tarafından bölgeden alınan su toprak örnekleri alanız edilmesi için Kanada’ya gönderilmiş, gelen sonuçlar ise Fatsa Doğa ve Çevre Derneği tarafından rapor haline getirilerek kamuoyuna açıklanmış, fındığı bekleyen tehlike konusunda şu ifadeler yer almıştı:

ARADA UÇURUM VAR
“Dünyada her yıl üretilen bir milyon ton fındığın 700 bin tonu Türkiye’de üretilmektedir. Bu 700 bin ton fındığın 214 bin tonu da her yıl Ordu-Fatsa-Ünye havzasında üretilmektedir. Fatsa-Ünye havzasında yıllık üretim miktarı 107 bin ton. Fındığın ortalama olarak her yıl Türkiye’ye ihracat getirisi 2 milyar dolar civarında. Yani Ordu ilimiz her yıl 700 milyon dolarlık bir fındık gelirine sahip. Beş yılda bu 3 milyar 500 bin dolar eder. Bu siyanürlü zehir madeninin beş yılda devlete sağladığı katma değer sadece yaklaşık 10 milyon dolar. Tüm işletme boyunca 180 milyon dolar. Yani özetle fındık Türkiye’ye beş yılda 3,5 milyar dolar gelir getirirken, siyanürlü zehir madeninin beş yılda devlete sağladığı gelir en fazla 10 milyon dolar. İnanılması çok güç bir durum ama Karadeniz ve Ordulular bugün bu tabloyla karşı karşıya. Kestane balı, çeşitli meyveler, tarım ve hayvansal ürünlerle balıkçılıktan elde edilen gelirler de eklendiğinde aradaki uçurum daha da büyümektedir.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz