Kahverengi Kokarca’ya Karşı Samuray Arıcığı İthal Edelim Önerisi

0
UZMANLAR, BU ZARARLININ ANAVATANI OLAN ÇİN'DE YAPILAN İNCELEMELER SONUCUNDA BU BÖCEĞİN 'SAMURAY ARICIĞI' İSİMLİ FAYDALI PARAZİTOİD ARICIK TARAFINDAN KONTROL ALTINDA TUTULDUĞUNU VE ÖNEMLİ ZARAR YAPAMADIĞINI BELİRTEREK BU FAYDALI BÖCEĞİN İTHAL EDİLEREK BİYOLOJİK MÜCADELE ÇALIŞMALARININ BAŞLATILMASINI İSTİYOR. (ERSEN KÜÇÜK/TRABZON-İHA) Fındık başta olmak üzere 300'den fazla bitkide zarara ve ürün kaybına yol açan 'Kahverengi Kokarca' böceği ile mücadelede Türkiye'nin bir an önce harekete geçmesi gerektiği belirtildi.

Prof. Dr. Celal Tuncer, fındık başta olmak üzere yüzlerce bitki ve tarımsal üründe büyük zarara ve kayba yol açabilen ‘Kahverengi Kokarca’ böceğine karşı ‘Samuray Arıcığı’ ithal edilmesi önerisinde bulundu.

Kısa adı INC olan Dünya Sart Kabuklu ve Kurutulmuş Meyveler Konseyi tarafından 28-29 Ocak tarihlerinde İstanbul’da düzenlenen ve Ferrero tarafından da desteklenen, ‘Kahverengi Kokarca- Türkiye ve Akdeniz Ülkeleri Tarımında Potansiyel Tehlike’ konulu toplantı, Conrad Otel’de gerçekleştirilecek.

OMÜ Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Celal Tuncer’in direktörlüğünde gerçekleştirilecek 2 günlük toplantının birinci bölümüne sektörle ilgili akademisyenler, uygulamacılar ile resmi ve özel işletme ve sivil toplum örgütü temsilcileri katılacak.

UZMANLAR GÖRÜŞ BİLDİRECEK
Torino Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. LucianaTavella, Gürcistan Fındık Birliği Başkanı NikolozMeskhi, Emilia Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Lara Maistrello ve kahverengi kokarca ile biyolojik mücadele için yetiştirilen ve Japonica da denilen Samuray Arıcığı’nın buluşçularından İsviçreli Uzman Dr. Tim Haye’nin konuşmacı olarak katılacakları birinci bölümde 300’den fazla bitkide büyük hasara yol açabilen zararlı ile ilgili genel paylaşım yapılıp, katılımcıların da görüşleri alınacak.
Toplantının ikinci gününde yapılacak workshopda ise mücadelenin teknik kısmı üzerinde durularak, uygulanacak yol ve yöntem belirlenecek.

FINDIĞIN BAŞ BELASI
Kahverengi Kokarca ile ilgili olarak yaklaşık 2 yıldır araştırmalar yapıp, mücadele için kurulan organizasyona başkanlık eden OMÜ Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Celal Tuncer, “Ülkemizde yaygın olarak Artvin ve Rize’de görülüyor. Türkiye’de hızla yayılma göstereceği tahmin ediliyor. Bulunduğu ülkelerde her yıl milyarlarca dolarlık zarar yaratıyorlar” dedi.

ZARARI YÜZDE 80’LERE ULAŞTI
Prof. Dr. Tuncer, “Zararlı, meyve ağaçları, sebzeler, hububat ve süs bitkilerini de içine alan geniş bir ürün grubunu tehdit ediyor. ABD, İtalya ve Gürcistan’da zarar gören ürün miktarının fındıkta yüzde 60-80’lere ulaşmış olması endişe verici bir durumdur. Bu böcek ayrıca sonbaharda topluca evlere girerek, insanların rahatsız olmasına da neden oluyor” diye konuştu.

‘SAMURAY ARICIĞI’NI ACİLEN İTHAL EDELİM
Tuncer, şu öneride bulundu; “Zararlının artış ve yayılışını engellemek için kimyasal dahil entegre bir anlayış içinde mücadeleye başlanması acil bir ihtiyaçtır. Ancak, tarımda ve doğada zararlılara karşı yoğun kimyasal ilaç kullanarak mücadele etmek sürdürülebilir bir yaklaşım olarak görülmüyor. Böceğin ülkemizdeki yayılışı ve zararını uzun vadeli olarak kontrol altına almak amacıyla faydalı ‘Samuray Arıcığı’nı acilen ithal edelim.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz