Kafe, Restoran ve Bar Çalışanları İsyanda

0

Samsun’da kafe, restoran ve bar çalışanları, korona virüs tedbirleri nedeniyle işyerlerinin kapalı olmasını İstiklal Caddesi Süleymaniye Geçidi’nde yaptıkları eylemle protesto etti.

Kafe ve Bar Çalışanları Dayanışması ile Otel ve Turizm İşçileri Sendikası üyeleri, işyerlerinin açılmasını talep ederek, zor bir dönem yaşadıklarına dikkati çekti.

Betül Aksu, “İnsanların net asgari ücretin bile yarısından az olan bir rakamla geçinmesi beklendi. İş yerlerinin kapatıldığı dönemlerde kısa çalışma ödeneğinden ve işsizlik ödeneğinden faydalandırılan işçiler, sosyal güvenlik primlerinden de faydalanamıyor. Geçinemiyoruz, güvencemiz de yok. Sesimizin duyulmasını istiyoruz. İş yerlerini kapatmak bizi açlığa mahkum etmek demektir” dedi.

Betül Aksu, açıklamasında şunları kaydetti; “Ya hayatımızı idame ettirecek bir destek sağlayın ya da iş yerlerini açın. Hastanelerdeki yoğun bakım ve normal yatak doluluk oranları da yüksek seviyelerde değil. Aşılama programı da başladı. Eldeki veriler işletmelerin açılmasına engel değildir. Adalet ve Kalkınma Partisi’nin 13 Ocak’ta kongreleri başladı, kalabalık salonlarda kongreler yapılabiliyor. Özel ve resmi kurslarda yüz yüze eğitim başladı. Sağlık kurumlarındaki yoğunluğun azalmasıyla, sağlık personelinin izin yasağı kaldırıldı. Normalleşme adımları atılıyor, bize öncelik verilmeli iş yerleri açılmalıdır. Çok zor durumdayız.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz