Kadın Çiftçiler Çarşamba BES’i Gezdi

0

Samsun’un Çarşamba İlçesi Eğercili Mahallesi’nde kurulan ve test çalışmalarının sonuna gelinen Oltan ve Köleoğlu Enerji’ye (OKE) ait biyokütle enerji santrali, ziyaretçi akınına uğrarken, dün de konukları yörenin kadın çiftçileriydi.

Çarşambalı yöre halkı davete ilgi gösterirken, kadın çiftçiler, santrali görmeden kulaktan dolma bilgilerle yapılan kara propagandaya anlam veremediklerini söyledi.

Oltan ve Köleoğlu Enerji’ye ait biyokütle enerji santrali ziyaretine katılan kadın çiftçiler, pandemi koşulları gereği yine 30’arlık gruplar halinde santral yerleşkesine alınırken, daha önce Türkiye’nin çeşitli illerindeki biyokütle santrallerini gezdiklerini hatırlattı.

Kadın çiftçiler, “Kafamıza takılan tüm soruları sorduk. Bu tesis söylendiği gibi ne çevre, ne de insan sağlı için zararlı değil. Yaptığımız ziyarette bunu yerinde öğrenmiş olduk” dedi.

İşletme Mühendisi Eyüp Savuran ve firma yetkilileri tarafından karşılanan misafirler, kapalı yakıt stok sahası ve kumanda kontrol odasını gezdi. Santralde yakıt olarak kullanılan malzemeleri de inceleyen kadın çiftçiler, tarımsal ve orman atıklarını santrale vermeye devam ederek, ekonomilerine katkı sağlamayı da sürdüreceklerini söyledi.

KARA PROPAGANDA YAPANLAR GÖRMEDEN KONUŞUYORLAR
Kadın çiftçiler, “Bizlere bu santralle ilgili yanlış bilgiler veriliyordu. Geldik ve eleştirilen bu tesisi yerinde görmek istedik. Gerçekten çok samimi bir şekilde karşılandık. Kafamıza takılan tüm soruları sorduk ve tesisi gezdik. Aldığımız cevaplar gerçekten içimizi rahatlattı. Bizler de bu topraklarda tarım yapan kişileriz ve bizim de çocuklarımız var. Onların geleceği bizler için çok önemli. Bu tesis söylendiği gibi ne çevre, ne de insan sağlık için zararlı değil. Yaptığımız ziyarette bunu yerinde öğrenmiş olduk. Ama kara propaganda yapanlar nedense buraya gelmeden tepki gösteriyor. Onları anlamıyoruz” diye konuştu.

SANTRAL YETKİLİLERİNİN SÖZLERİNİ TUTMASI ÖNEMLİ
Önümüzdeki süreçte ‘seracılık çalışmalarından da faydalanmak istediklerini’ söyleyen kadın çiftçiler, “Verilen sözlerin tutulması önemli. En ileri teknoloji kullanılması bizleri memnun etti. Çünkü bizler hem yöremizi hem ülkemizi, hem de sağlanan istihdamı önemsiyoruz” dedi. Bu arada ziyarete çocukların katılması da dikkat çekti. Geziye katılanlar tüm birimleri tek tek gezerek, akıllarına takılan tüm sorulara yanıt aldı.

CAN DOST ASENA İLGİ ODAĞI OLDU
Hayvanların korunması için daha önce ‘hayvan severlere destek sözü veren’ OKE Yönetim Kurulu Başkanı Ertuğrul Doğan’ın can dostlar hassasiyeti nedeniyle yörede sahipsiz bir köpeğin de daha yavruyken yerleşkede sahiplenildiği öğrenildi. Asena isimli köpek ise özellikle çocukların ilgi odağı oldu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz