JET YALANLAMA!

0

İl Sağlık Müdürü Dr. M. Ali Oruç, bir televizyon kanalında Dr. Serdar Savaş’ın söylediği “Samsun, Türkiye’nin yeni Wuhan’ı” ifadelerini kesin dille yalanladı. Oruç, vaka sayısının stabil olduğunu söyledi.

Samsun İl Sağlık Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamada, “Dün akşam bir televizyon kanalında ‘Ankara, Samsun, Mersin, Diyarbakır. Wuhan, yeni Wuhanlarımız’ şeklinde, konuşmanın öncesinde ve sonrasında hiçbir değerlendirme ve bilgiyi içermeyen ‘tek cümlelik’ bir açıklama yapılmıştır. Maksadını aşan, halkımızda panik ve endişe duygusu doğuran bu ‘tek cümlelik’ açıklama gerçeği yansıtmamaktadır” denildi.

İLİMİZDE VAKA SAYISI STABİL
İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç, açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi: “Son dönemde halkımızın kurallara uyumda gösterdiği rehavet, salgın geçmiş gibi davranılması ve şehirler arası geçiş sonrası Samsun’a dışarıdan gelen misafirlerimizin etkisiyle vaka sayılarımızda tüm Türkiye’de olduğu gibi bir artış yaşanmıştır. Ancak bu artış kesinlikle ilimiz adına böyle sansasyonel, abartılı ve hiçbir bilimsel veriye dayanmayan bir açıklamaya neden olacak düzeyde değildir. Vaka sayıları ilimizde tamamen kurallara uyumumuzla bağlantılı olarak bir seyir izlemektedir. İlimizde yaklaşık 10 gündür stabil bir şekilde seyreden vaka sayılarının 1 ya da 10 olmasını belirleyecek şey tamamen halkımızın tedbirlere uyum düzeyidir.”

VATANDAŞLARA UYARI
Müdür Oruç, “Sağlık Bakanlığımız tarafından tüm verilerin şeffaf bir şekilde açıklandığı, vakaların cep telefonlarına indirilebilen bir uygulamayla yerlerinin bile görülebildiği bir dönemde halkımızdan ricamız, böyle yersiz, bilgiye, somut veriye dayanmayan, sansasyonel açıklamalara itibar etmemeleri, mutlaka resmi kaynaktan yapılan açıklamaları dikkate almalarıdır” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz