İYİ Partili Yaşar’dan Af Yasası Tepkisi

0

İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, TBMM’de yaptığı konuşmada, İnfaz Yasası’nı değerlendirdi. Yaşar, “Çıkaracağınız kanunların doğuracağı sonuçlara yönelik sosyal ve psikolojik bir çalışmanız mevcut mu? Bu anlamda devlet, sorumluluk ve yükümlülüklerini elbet yerine getirmelidir. Temel insan hak ve özgürlüklerini ve bağımsız adaleti zedeleyen, alelacele hazırlanmış tasarıların kamuoyunda tartışılmasına bile izin vermeden, paldır küldür yasalaştırmak yanlıştır!” dedi.

Vekil Yaşar, “Ekonomi kadar, insan psikolojisinin de ciddi yaralar aldığı bir süreçte yapılan bu kanun teklifi, sizce ne kadar amaca hizmet ediyor? Şayet amaç sağlık için önlemse, şayet amaç güvenli bir toplumsa yahu, suçu işleyenin affedildiği, suçluyu yazan gazetecinin hapsedildiği bir kanunu bu topluma nasıl izah edeceksiniz. Yarın, ‘Eyvah! Biz ne yaptık demek zorunda kalabilirsiniz. Bir an önce başınızı ellerinizin arasına alın ve bu toplumun psikolojisiyle daha fazla oynamayın. Çünkü psikolojik kriz ekonomik krize benzemez. Bunu bilmek için âlim olmaya da gerek yok. Öte yandan bu değişiklikle devlet, bireye karşı işlenen suçlara indirim getirip affederken, kendine karşı işlenen suçları affetmiyor” diye konuştu.

TOPLUM VİCDANI RAHATSIZ
“İlkesel olarak tutuklu yargılanmanın önüne geçilmesi lazım” diyen İYİ Parti Milletvekili Yaşar, şöyle konuştu; “Bir tarihte Sayın Cumhurbaşkanı, ‘Mesela, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanına sosyal medyadan hakaret ettikleri gerekçesiyle yüzlerce kişiye dava açıldı. Bunlardan pek çoğu tutuklu olarak yargılanıyor. Ceza alanlar hapse atılıyor. Ama onlar, bu çıkacak olan infaz yasasından yararlanamıyor. Bu haliyle yapılacak olan değişiklik toplumun vicdanını rahatlatmaz, aksine daha çok kanatır. Eğer bir düzenleme yapılacaksa bu, toplumun her kesimini kapsamalı, vicdanlarda karşılık bulmalıdır. Oysa bu haliyle yapılacak olan düzenlemenin toplumsal bir karşılığı yoktur.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz