İYİ Partili Yaşar: Krizin Faturasını Esnaf Ödüyor

0

İYİ Parti Milletvekili Bedri Yaşar, sık sık meclis gündemine taşıdığı esnaf ve sanatkarların durumunun her geçen gün daha kötüye gittiğini bir kez daha anlatmak için verilen önerge üzerine konuştu.

Korona virüs sürecinde 500 bin esnafın kepenk kapattığını hatırlatan İYİ Parti Milletvekili Yaşar, “Krizin yükünü taşıyan esnafımızı dertleriyle baş başa bırakmak, görmezden gelmek büyük bir vicdansızlık olur” dedi

İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, “Ne kadar farkındasınız bilmiyorum; ama esnaf dediğimiz ekonominin hele ki istihdamın bel kemiğidir. Yanlarında çalıştırdıkları 3-5 kişi ile istihdama sağladıkları katkı küçümsenmeyecek kadar önemli hatta çok ciddi bir katkıdır” dedi.

Vekil Yaşar, “Esnaflar, sanatkarlar, küçük ve orta boy işletmeler ekonomik yapı içinde ticaretin temel unsurlarından biridir. Bu işletmeler ülkemizdeki toplam işletmelerden yüzde 98’lik, toplam istihdam içinden yaklaşık yüzde 60’lık, toplam üretim içinden yüzde 37’lik, toplam yatırım içerisinde de yüzde 26’lık bir paya sahiptir” ifadelerini kullandı.

115 NİN ESNAF KEPENK KAPATTI
Korona virüs sürecinde sadece esnaf ve sanatkâr kesiminden 500 bin iş yerinin mücbir sebeplerden dolayı kepenk kapattığına dikkat çeken Yaşar, “Çıraklar, kalfalar, esnaflarımız gibi işsizler ordusuna katılmıştır. 2019 yılında 114 bin 977 esnaf iflas ederek kepenk kapatmıştır. Borçlar artmış, kiralar ödenemez hale gelmiştir” dedi.

ESNAFIMIZ NE Mİ DİYOR!
İYİ Partili Yaşar, şöyle konuştu; “Diyorlar ki; bakın, üç ay süreyle sigorta, vergi ve BAĞ-KUR borçlarımız ötelendi. Nereye geldi? Ekim ayına geldi. Ekim ayına geldiği andan itibaren 2 vergiyi, 2 SSK primini beraber ödeme şansımız yok. ‘Bunu yapılandıralım’ diyorlar. Kahveciler Odası ne diyor biliyor musunuz? ‘Üç aydır kirayı ödeyemiyoruz, hiç olmazsa birini devlet ödesin, birini biz ödeyelim, birini de ev sahipleri ödesin. Bununla ilgili bir çalışma yapın’ diyor. Çok mu şey istiyorlar? Bunun yapılandırılması bu kadar zor mu? Kira, elektrik, su, doğalgaz konusunda katkı sağlamamız lazım.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz