İYİ Partili Yaşar: Esnafın Borçları Yeniden Yapılandırılmalı

0

İYİ Parti Samsun Milletvekili ve KİT Komisyonu Üyesi Bedri Yaşar, uzun zamandır ekonomik sorunlarla mücadele etmek zorunda kalan ve beklediği desteği alamayan esnafın sıkıntılarını meclis gündemine taşıdı.

Covid-19 virüs salgını öncesi ekonomik sıkıntılarla boğuşan esnafın, salgın sonrası daha da zora düştüğünü ve verilen desteklerin sorunun çözümü için yeterli olmadığını meclis gündemine taşıyan Yaşar, önlem çağrısı yaptı.

ESNAFA NEFES HAKKI TANINSIN
İYİ Partili Yaşar, “Esnaf rahatlasın diye açıklanan kredi paketleri, esnafımızın rahatlaması için yeterli olmamıştır. Ayrıca birçok esnafımız da bu kredilerden şartları sebebiyle yararlanamamıştır. Sokaklara çıkın sorun, caddelerde yürüyün görün. Esnaf ne halde, vatandaş ne diyor. Belli başlı aktarılan kaynaklar, sorunun çözümü noktasında yeterli olmamıştır. Esnafımızın bizden beklentileri var. Borçlar, haziran ayına kadar ötelendi de haziran da geldi çattı. Ötelediğiniz süre içerisinde zaten iş yapamayan esnaf, bugün neyi neyle ödeyecek. Ötelenen borçlar, geldi kapıya dayandı. Geçici tedbirlerle esnaf nereye kadar mücadele edecek. Yani şu an ekim ayı içerisinde tahakkuk edenleri, ötelenenleri de dikkate aldığınız takdirde bunların ödenmesi çok da mümkün görünmüyor. Bu mağduriyetler aynı şekilde devam edecek gibi duruyor” dedi.

EKONOMİ DURDU NASIL BÜYÜDÜK?
Milletvekili Yaşar şöyle devam etti; “Özellikle vergi, sigorta ve kamuya ait olan borçların yapılandırılması gibi konular bir kez daha görüşülmeli. Geçtiğimiz zaman dilimi içerisinde 500 bin iş yeri kepenk kapatmış. Bunların tekrar işine dönmesi mümkün değil. Gerçekleri görmezden geldiğiniz, problemleri halının altına süpürdüğünüz sürece sorunlara çözüm üretemezsiniz. Oturup şapkamızı önümüze koyup, düşünmeliyiz. Meselelerde ‘memleket masası’ etrafında toplanabilmeliyiz. Siz de mahalle bakkalından, kasaptan, manavdan, küçük esnaftan alışveriş yaparak, onların ayakta kalma mücadelesine destek verebilirsiniz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz