İYİ Parti’li Yaşar: Anadolu Basını Desteklenmeli

0

İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, ülke genelindeki Gazeteciler Cemiyetleri’nin kendilerine ilettiği sorunları TBMM’de gündeme getirdi. Yaşar, özellikle Anadolu basınına destek verilmesi gerektiğini söyledi.

Anadolu’da faaliyet gösteren yerel medya kuruluşlarında hatırı sayılır bir oranda basın emekçisinin görev yaptığını vurgulayan Vekil Yaşar, sokağa çıkma yasağında bile gazetecilerin sahada kendi olanaklarıyla koruma tedbirleri alarak kamuoyunu bilgilendirmeye çalıştıklarını kaydetti.

TALEPLER KARŞILANMALI
Milletvekili Bedri Yaşar, Anadolu’da faaliyet gösteren gazeteciler cemiyetlerinin kendilerine ilettikleri talepleri şöyle sıraladı; “Yerel medya kuruluşları (en az 5 işçi çalıştıranlar) KOBİ kapsamında Kredi Garanti Fonundan veya KOSGEB’den kredilendirilsin istiyorlar. Resmî kurumlara olan ödemeler (SGK ve Maliye borçları) en az bir yıl süreyle ertelensin istiyorlar. Reklam ve ilan faturalarına yansıyan KDV oranı ile ilanlardan alınan Basın İlan Kurumu payı yüzde 5’e düşürülsün istiyorlar. Yine, aynı şekilde “Basın İlan Kurumu hiç olmazsa bizim üç aylık maaşlarımızı ödesin.” diyorlar. Yerel medyanın dijital dönüşümünde kullanılmak üzere, teknolojik altyapı için düşük faizli kredi sağlanmasını istiyorlar. “Gazete basımında kullanılan kâğıt, kalıp ve mürekkep gibi ithal malzeme maliyetlerinin kur artışlarından etkilenmemesi sağlansın ve gümrük vergileri tamamen sıfırlansın.” diyorlar. Salgından önce ve salgından sonra işsiz kalan gazeteciler de kendilerine işsizlik maaşı bağlanmasını istiyorlar. “

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz