İYİ Parti’den Terme Pazar Cami’nin Restorasyonuna Tepki

0

İYİ Parti Terme İlçe Başkanı Ata Sefer Ayyıldız, Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından restore edilen tarihi Terme Pazar Cami’nin adeta bungolav evine benzetildiğini öne sürerek, “Caminin özüne döndürülmesini istiyoruz” dedi.

Osmanlı mimarisinin özelliklerini taşıyan 1840’lı yıllarda yapıldığı tahmin edilen Samsun’un Terme İlçesi’nde yer alan Pazar Cami’nin restorasyon işlemi Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından gerçekleştirildi. 2 milyon 500 bin liraya mal olan çalışma kapsamında beton minare yıkılarak aslına uygun ahşap yapıldı. Tuvalet ve şadırvan kısmıda yenilendi. İYİ Parti Terme İlçe Başkanı Ata Sefer Ayyıldız, restorasyon işlemine tepki göstererek, yapının bungalov tarzı eve benzetildiğini iddia etti.

BU TAHRİBATI YILLAR VERMEDİ
İYİ Partili Ayyıldız, “Pazar Cami’miz restore edilmek suretiyle tarihi yapısıyla arasına mesafe konulmuş ve özünden uzaklaştırılmıştır. Restorasyon öncesinde mimari yapısının her detayında tarihsel ahengi barındıran camiimiz maalesef restorasyon alanında beceriksizliğin mastırını yapmış arkadaşların üstün gayretleriyle bungalov evi andırır hale getirilmiştir. Mümkünse tarihi bir değerimiz olan Pazar Camimizin bu hali almasına ön ayak olmuş arkadaşların böyle bir yolu varsa camiiyi özüne döndürecek çalışmayı yaptırması, böyle bir yöntem yoksa da bir daha böyle işlere kalkışmamasını tarihi kıymetlerimizin geleceği açısından hayırlı bulmaktayız. Çünkü böyle iş bilmezliklerin verdiği zararı geçen yılların getirdiği yıpranmalar vermemiştir” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz