İşte Samsunspor’un Scout Ekibi: En İyi Değil, En Doğru Futbolcu

0

Halk Gazetesi’nin röportaj serisinde bugün Samsunspor Futbol Kulübü A.Ş.’nin scout ekibi var. Hüseyin Çayır, Adnan Güngör, Musa Aydın ve Emre Bayraktar.

Nasıl, hangi niteliklerde futbolcu aradıklarını, tam olarak ne iş yaptıklarını merak edenleri scout ekibi kısaca şu sözlerle aydınlattı: “Bazen çok pahalı, tek tek baktığında çok güzel kıyafetler alırsınız ama bir araya geldiğinde renkler, kumaşlar birbirine uymaz; ortaya çok abes bir görüntü çıkabilir. O yüzden önemli olan her zaman en iyi oyuncuyu almak değil takım için en uygun en doğru futbolcuyu almak.”

Halk Gazetesi: Samsunspor Başkanı Yüksel Yıldırım, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada “Samsun’da scouting yanlış anlatılmış ve yanlış algı yaratılmış” dedi. Yıldırım’ın bu söylemini siz açabilir misiniz?

Samsunspor scout ekibi: Scouting’in sadece genç oyuncu keşfi olduğuna dair bir bilgi eksikliği var. Scouting kendi içinde kollara ayrılan bir organizasyondur.
Akademi Scouting’i ve profesyonel takım yani A takım Scouting’i farklı özelliklere farklı kriterlere sahip bir yapıdır. İkisinde de oyuncuyu izlerken farklı özelliklere bakarsın. Genç oyuncu scouting’inde performans değil potansiyel önemlidir; yani oyuncunun bulunduğu yeri değil varacağı yeri dikkate alırsın. Bunun için de bir scout’ın ya da scout ekibinde üyelerden bazılarının antrenman bilgisine, maç analiz bilgisine, bireysel oyuncu analizi bilgisine sahip olması gerekir.

Bir sporcu da gelişebilir özellikler neler, hangi özellikler hangi yaşta gelişir veya teknik-taktik anlamda öğrenme ve gelişme evresinin neresinde?

A takım scouting’inde en kısa zamanda alacağın performansa ve en önemlisi takımın oyun felsefesine, oyun formasyonuna ve taktiğine uygun mu diye bakarsın. Bazen karşılaştığımız bir durum var; bizlere yardımcı olmak isteyen insanlar ‘’ bu oyuncu çok iyi, çok hızlı, çok iyi sol ayağı var’’ diyorlar. İnsanlar scouting’in sadece oyuncu çalım atıyor, hızlı koşuyor, iyi pas atıyor gibi kriterlere sahip olduğunu düşünüyor.
Hangi rakibe karşı, hangi formasyona karşı, hangi formasyonda bu performansı sergiledi. Bunlar oyuncunun performansını olumlu ya da olumsuz etkileyen kriterler.
Mesela bir kanat oyuncu düşünelim;
Hangi formasyonda (diziliş)oynar? (Halk dilinde taktik deniliyor, bu yanlış bir terminoloji)
Bu formasyonun hücum felsefesine mi savunma felsefesine mi sahip?
Arkasındaki bekle, yanındaki orta saha ya da santrafor ile uyumlu mu?

MESSİ’Yİ ÖRNEK GÖSTEREBİLİRİZ
Birbirine çok benzeyen 1-4-2-3-1 formasyonu ile 1-4-3-3 formasyonundaki kanat oyuncusunun aynı özelliklere sahip olmadığının bilinmesi lazım. Bunlar bizim kendimize sorduğumuz sorulardan bazıları. Bu çok iyi oyuncu bunu alalım düşüncesi ile hareket etmiyoruz. Bazen çok pahalı, tek tek baktığında çok güzel kıyafetler alırsınız ama bir araya geldiğinde renkler, kumaşlar birbirine uymaz; ortaya çok abes bir görüntü çıkabilir. Buna takım bazında baktığımızda da birçok örneği mevcut. Önemli olan her zaman en iyi oyuncuyu almak değil takım için en uygun en doğru oyuncuyu almak. Düşünün ki Messi bugün Barcelona’ da mükemmel bir maç çıkardıktan 2 gün sonra Arjantin milli takımında oynadığında sıradan bir oyuncu haline geliyor. Messi aynı Messi! Ama etrafındaki oyuncular, oyun planı, takım formasyonu, taktik her şey değişti.

ALDIĞIMIZ 2 OYUNCU A TAKIMLA İDMANA ÇIKTI
Altyapı Scouting organizasyonumuzla ilgili yapılanmamız devam ediyor, yeni sezonda altyapı organizasyonumuzda tamamlanmış olacak. Tesislerimiz bitmeden şehir dışından getirip konaklatacağımız oyuncu sayımız kısıtlı olduğu için oraya yoğunlaşmadık ancak bu sezon U19 ve U17 takımlarına transfer etiğimiz 2 oyuncu 6 ay içinde A takımla antrenmanlara çıkmaya başladı.

Halk Gazetesi: Samsunspor Futbol Kulübü A.Ş’nin scout ekibi şu anda tam olarak ne yapıyor? Nasıl bir çalışma şekilleri var?

Samsunspor scout ekibi: Kovid-19 salgınından sonra tamamen eve çekildik. Kulübümüz yetkilileri sağlık konusunda çok hassaslar. Mevcut bir planımız ve oyuncu havuzumuz var; her gün bu oyuncular üzerinden belli bir plan dahilinde oyuncu analizlerimizi yapıyoruz ve ekip olarak sık sık online toplantılar yaparak oyuncular üzerinde tartışıyoruz. Sonra bu oyuncular hakkında rapor oluşturuyoruz.

Halk Gazetesi: Listenizde olan futbolcuları daha önce oynadıkları maç kasetlerinden izliyorsunuz fakat çıplak gözle izlemeye gittiğiniz oyuncular oluyor mu? Oluyorsa yurt içi, yurt dışı nereler?

Samsunspor scout ekibi: Tüm dünyanın kullandığı bir scout ve analiz veri tabanını kullanıyoruz. Tüm dünya liglerinden maçların yüklü olduğu, oyuncuların bireysel özelliklerinin ve maçlarının bulunduğu bir sistem. Artık Premier Lig’ den tutun Serie A’ ya kadar tüm büyük kulüpler bu tarz platformlara sahip; çünkü vakit az, rekabet fazla ve işinizi en uygun maliyetle en az hatayla yapmanız gerekiyor. Kovid-19 sebebiyle bütün yurt dışı planlarımız iptal oldu, sadece bizim değil tüm dünyanın yani bütün kulüpler aynı durumda. Yurt içinde zaten seyahat etmediğimiz yer yok gibi.

Halk Gazetesi: Yılport Samsunspor’un oyun sistemine, yapılanmasına uygun futbolcu ararken en çok nelere dikkat ediyorsunuz?

Samsunspor scout ekibi: Öncelikle kulüp vizyonuna ve felsefesine uygun mu?
Sporcu karakteri bizim için çok önemli, dikkat edin futbolcu karakteri demedim. Sporcu karakteri, ahlakı, insani değerleri, sosyal hayatı.
Tabi ki sonrasında en önemli şey; Ertuğrul hocamızın bir oyun planı ve oyun felsefesi var. Alacağınız oyuncu çok yetenekli olabilir, ama elinizdeki plana uymuyorsa o oyuncu bir anda boşa çıkıyor. Düşünün ki elimde sniper var ama yakın mesafeden savaşacağım. Elinde küçük bir silah olan daha avantajlı oluyor. Yani önemli olan oyuncunun takıma her anlamda uygunluğu.

Halk Gazetesi: Elinizde şu an izlediğiniz oyuncu listesinin kaçı yerli, kaçı yabancı?

Samsunspor scout ekibi: Şu an elimizde farklı farklı kategorilerde listelerimiz mevcut. TFF 1. Lig yerli / yabancı
Süper Lig yerli / yabancı
Gurbetçi oyuncular
Yabancı oyuncular ve bunların arasında da bir yaş gruplandırması.
Toplamda baktığımız zaman 650 civarı bir oyuncu havuzumuz var.

Halk Gazetesi: İzlediğiniz yabancı oyuncular ağırlıklı olarak hangi ülkelerden?

Samsunspor scout ekibi: Burada ülke ismi vermek istemeyiz. Scouting’de en önemli şeylerden biri gizliliktir. Kulübümüzün mevcut yapısı gereği şu an tüm dünya liglerinden oyuncu izliyoruz. Genel Menajerimiz Mustafa Aztopal’ın bu konuda çok iyi bir network’ü var. Şunu söyleyebilirim oynayacağımız ligin futbol kültürüne uygun ülkelere yoğunlaşıyoruz.

Halk Gazetesi: İzleyip olumlu rapor verdiğiniz futbolcuların listesini ilk kime iletiyorsunuz? O kimlere iletiyor? Bu süreç nasıl ilerliyor anlatabilir misiniz?

Samsunspor scout ekibi: Biz kendi içimizde listemizi oluşturduktan sonra Genel Menajerimiz Mustafa Aztopal’ a iletiyoruz. Mustafa Aztopal öncelikle Ertuğrul hocamızla paylaşıyor ve gerekli istişareler yapılıyor. Eğer Ertuğrul hocamızda olumlu ise sonraki adımlar yönetim bazında atılıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz