İstanbul’dan Samsun’a Virüsü Taşıdılar

0

Vali Osman Kaymak, Samsun’daki korona vakalarının çoğunluğunun İstanbul’dan gelen vatandaşlardan kaynaklandığını, şu anda hastanelerde 3 entübe ve 6 yoğun bakımda olan hastanın olduğunu açıkladı

Samsun Valisi Osman Kaymak, Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nin (OMÜ) Danışma Kurulu Toplantısı’nda konuştu. Kaymak, “Samsun’da korona virüs vakaları görüldü ve bu vakaların çoğunluğu İstanbul’dan gelen vatandaşlarımızdan kaynaklandı. Şu anda da hastanelerimizde 3 entübe, 6 kadar da yoğun bakımda olan hastamız var. Son dönemde vaka sayıları 5-6 civarında devam ediyor, tam sıfırlayamadık. Bunlar da münferit yerlerden çıktı. Vakaların iyileşme oranı yüzde 80-90 aralığında” dedi.

PANDEMİYE DAİR RAPOR HAZIRLANACAK
Vali Kaymak vatandaşların; Kovid-19 salgını karşısında maske, sosyal mesafe ve hijyenden taviz vermeden ve rehavete kapılmadan ‘yeni normal’ olarak adlandırılan bu dönemde temkinli davranmayı sürdürmelerinin önemine değindi. Kaymak, “Pandeminin Türkiye ve Samsun’a Ekonomik ve Sosyal Etkileri ve Pandemi Sonrası Yapılacaklar Neler Olmalıdır?” başlığıyla bir rapor hazırlama çalışması içinde olduklarını söyledi.

350 milyon Avro’luk Avrupa Birliği kaynağıyla onarılıp ulaşıma açılan Samsun-Sivas tren hattından söz eden Kaymak, sözlerini, “Bu hat Samsun’u daha da canlandıracak ve yeni depolara ihtiyaç olacaktır. Bütün tarafların bir araya gelmesine ve ‘ben’ değil, ‘biz’ dememize bağlı” şeklinde tamamladı.

VERİLERİ HERGÜN PAYLAŞTIK
OMÜ Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç de, polikliniklerde Kovid-19 taşıdığından şüphe edilen yüzlerce kişinin muayene edildiğini vurguladı. Bilgiç, salgınla ilgili verilerin her gün web sayfasında paylaşıldığını anlattı. Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç, OMÜ bünyesinde Silah Sanayi Teknikerliği, İç Mekân Tasarımı, Özel Koruma ve Güvenlik, Diş Protez Teknolojisi ön lisans programlarıyla, Ortez-Protez ve Odyoloji lisans programlarının açıldığını sözlerine ekledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz