İşsiz Çocuklarınız İçin Tek Ses Olun

0

Samsun’da Atakum Belediyesi, TÜM BEL-SEN, GENEL-İŞ ve TEZ-KOOP-İŞ Samsun Şubeleri iş birliğiyle 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü etkinliği gerçekleştirildi.

Kadınların yoğun katılımıyla gerçekleşen etkinlikte OMÜ Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yasemin Yüce Tar, ‘Topluma Bakmak’ başlığıyla, Samsun Barosu Yönetim Kurulu Üyesi Av. Hatice Güneş Sönmez ise ‘Hukukta Kadın Hakları’ konulu panel gerçekleştirdi.

SAVAŞ DEĞİL, BARIŞ İÇİN VARIZ
8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nün, Birleşmiş Milletler’den önce büyük önder Mustafa Kemal Atatürk tarafından kabul edildiğini hatırlatan CHP İl Kadın Kolları Başkanı Serap Gürgör, “Atatürk, ‘Türk kadınının dünya kadınlarına elini vererek dünyanın barış ve güveni için çalışacağından emin olabilirsiniz’ demişti. Bizler kadınız, savaş değil; barış için varız. Bizler Türkiye Cumhuriyeti’nin erkeği ve kadını ile cephede, cephenin gerisinde vatan yapanlarız. Büyük Atatürk’ün dediği gibi, ‘Bir millet modern olmaya devam edecekse, kadınlar sayesinde olacaktır” dedi.

KADINLARI KÜSTÜRMEYİN
CHP Atakum İlçe Kadın Kolları Başkanı Emine Kandemir de, “Kadınlar yüreklidir, yumuşacık da yürekleri vardır. Yorgunlardır, çünkü fazlasıyla yük vardır omuzlarında ama her yükü de kaldıracaklardır. Kadınları küstürmeyin, kırmayın, üzmeyin ve eşit davranın” diye konuştu. DİSK Genel İş Sendikası adına TÜMBELSEN Sekreteri Emine Uyar Er ise, “Biz kadınlar otoriter iktidar tarafından uygulanan baskılara boyun eğmedik, eğmeyeceğiz. Vardık, varız ve var olacağız. Sesimiz, çığlıklarımız ve söyleyecek sözümüz hep olacak. Susmuyoruz, korkmuyoruz ve itaat etmiyoruz” ifadelerini kullandı.

49 KADIN ÖLDÜRÜLDÜ
Büyümoyumca Mahalle Muhtarı Fatma Yiğit, şunları kaydetti: “Bugün, evladı vatan uğruna şehit düşmüş ananın, analık bahçesinde tüten hiç sönmeyecek ateşin günüdür. Bugün, erkek şiddetiyle öldürülen Özgecanların, Şulelerin, Münevverlerin; hatta daha çocuk olan Eylüllerin günüdür. Daha yeni girdiğimiz 2020 yılında, ilk iki ayda 49 kadın eşleri, sevgilileri ya da akrabaları tarafından öldürüldü. Milyar yıllık dünya tarihinde bu bizim adımıza utanç çağıdır.”

ÇOCUK GELİNLER MESAJI
Atakum Kadın Meclisi Başkanı Neşe Kangüleç ise, “Erken yaşta okuldan alınarak hayatı gasp edilen kızlarımızın kursaklarında kalan heveslerinden, sübyancı amcalara uygun bir miktara feda edilen çocuk gelinlerin gözyaşlarını artırmak yerine eğitimin şefkatli kollarına sarılmak daha doğru olacaktır” dedi. TEZKOP İŞ Sendikası Kadın Komitesi Dönem Sözcüsü Buket Özden de, “Sınıfsal sömürü sona ermediği sürece, emekçi kadının gerçek kurtuluşundan söz etmek mümkün değildir” sözlerini kaydetti.

5 BİN GENÇ İŞ İSTİYOR
Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, şöyle konuştu; “Demokrasinin, eşitliğin, özgürlüğün düşmanları kadınların da düşmanıdır. Kadına şiddet nerede varsa, orası demokrasiden nasibini almamıştır; demokrasiye karşıttır. Gençlerimizin yüzde 33’ü işsiz. Başkan olarak benden iş bekleyen 5 bin genç var. Hepsi sizin çocuklarınız. Partilerinizden vazgeçin, seçimden seçime gidin oy verin; çocuğunuzdan, ülkenizden daha mı kıymetli?”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz