Irak’taki İşçilerin Sesini Duyurduk

0

Tüm dünyada saran ölümcül coronavirüsü salgını nedeniyle ülkeler arası hem hava hem de karayolu sınır kapıları kapanırken, Kuzey Irak’ta çalışan Samsun’un Asarcıklı İlçesi nüfusuna kayıtlı 5 inşaat işçisi ve diğer işçiler, evlerine dönemiyordu.

45 gündür ülkeye dönmek için yaşadıkları sorunları sosyal medyadan çektikleri videolarla paylaşan işçilerin mağduriyeti giderildi.

HALK GÜNDEME GETİRDİ
Asarcık’ta ve diğer şehirlerde ikamet eden inşaat işçileri, ailelerine kavuşmak için Türk yetkililerinden yardım beklerken, işçilerin mağduriyetini Hedef Halk Gazetesi; “Asarcıklı inşaat işçileri Kuzey Irak’ta mağdur” başlığıyla gündeme getirmişti.

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na seslenen Asarcıklı inşaat işçileri, “Irak’ta mağdur durumdayız. Uçak yok, karayolu kapalı. Sağlık ve yaşam koşullarımız çok kötü. İlgilenen yok. Lütfen sesimizi duyun. Biz Irak’tan evimize dönmek istiyoruz” demişti.

Harekete geçen Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, Irak’taki işçilerin sesini duydu ve işçileri ülkemize getirmek için Habur Sınır Kapısı’na otobüs gönderdi. 15 Şubat’ta gittikleri Kuzey Irak’ın Kerbela kentinde bulunan işçiler, evlerine dönmek için yola çıktı. Ailelerine kavuşmak için gün sayan işçilerin virüs tedbirleri kapsamında 14 gün boyunca karantinada tutulacağı öğrenildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz