İnşaatı Yapan Belediye Cezayı Yiyen Muhtar

0

Samsun’un Atakum İlçesi’nde 50 bini aşkın nüfusu ile Karadeniz Bölgesi’nin en kalabalık mahallesi olan Yeni Mahalle’de, Atakum Belediyesi tarafından inşasına başlanan yeni muhtarlık yeri, yine Atakum Belediyesi tarafından yıkılarak, muhtara ’28 bin TL’ ceza yazıldı.

HALK GAZETESİ GÜNDEME GETİRDİ
16 Temmuz’da Hedef Halk Gazetesi’nin gündeme getirdiği ‘Muhtarın İzinsiz İnşaatına Mühür’ başlıklı haberde, iddiaya göre Yeni Mahalle Muhtarı Kenan Kaygusuz, belediyenin de hissedar olduğu boş alana izinsiz ‘muhtarlık binası’ inşaatına başlamış, mahalle sakinlerinin belediyeye şikayet etmesi üzerine inşaat mühürlenmişti.

İDDİALARA AÇIKLIK GETİRDİ
Park içindeki tek katlı yapının inşaatına muhtarın değil, Atakum Belediyesi’nin bünyesindeki şirketin başladığı öğrenilirken, iddialara Yeni Mahalle Muhtarı Kenan Kaygusuz açıklık getirdi. Muhtar Kaygusuz, mevcut muhtarlık binası yerinin boşaltmaları gerektiğini kaydederek, Atakum Belediyesi’nden yer talebinde bulunduğunu belirtti.

BELEDİYE BİNAYI İNŞAA ETTİ, ‘KAÇAK’ DEDİ
Bu talebinin ardından belirlenen noktalardan birisinde muhtarlık yapımı için karar verildiğini ifade eden Muhtar Kaygusuz, “Muhtarlık yeri için belirlenen noktalardan birisinde, Atakum Belediyesi ile anlaştık. Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci, bu yerde bir muhtarlık ofisi yapılması için talimat verdi. Belediyeye bağlı ekipler, inşaat çalışmalarına başladılar. Çalışmaların başlamasının ardından iki gün geçti ki bu kez de yine Atakum Belediyesi ekipleri yerin kaçak olduğunu belirterek yıkım kararı uyguladı. Üstüne üstlük de bana 28 bin TL ceza kestiler” dedi.

ÇADIR KURACAĞIM
Yerin tespiti ve inşaat çalışmalarının başlaması noktasında Atakum Belediyesi’nin karar verici olduğuna dikkat çeken Muhtar Kaygusuz, “Yer konusunda karar veren belediye, talimatı veren belediye başkanı, yıkım kararını veren belediye ekipleri, ceza yazan belediye meclisi. Komedi filmlerini aratmayan bir senaryo ile karşı karşıya kaldım. Şimdi de konuyla ilgili bir muhatap bulamıyoruz. Telefonlarımıza bakılmıyor, görüşme sağlanmıyor. Ceza konusunu içeren evrakta, söz konusu alanın vatandaş mülkiyeti olduğu iddiası var. Ancak bu yer belediyeye ait bir park alanı. Yani iddiada yalan bilgi içeriyor. Kısa süre daha bu sorun çözülmezse, büyük bir çadırı mahallenin merkezine kurup, muhtarlık ofisi olarak kullanacağım. Karadeniz Bölgesinin en büyük mahallesine, çadırdan muhtarlığı reva görenler utanırlar, biz değil” diye konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz