İlkadımlı Gençlere Avrupa’da İstihdam

0

İlkadım Belediyesi, Avrupa Birliği projesi kapsamında Erasmus+Leonardo Da Vıncı projesi kapsamında çeşitli meslek gruplarına nitelikli eleman yetiştirecek. Projede Almanya, Hollanda, Belçika ve İtalya öncelikli ülkeler arasında olacak.

ÖNCELİK İNŞAAT SEKTÖRÜNÜN
İnşaat sektöründe çalışacak inşaat işçisi (beden işçisi) ve bu kişilere ek olarak üniversitelerin inşaat ile ilgili 2 veya 4 yıllık bölümlerinden mezun kişiler programa başvurabilecek. Programa katılacak kişi sayısı her ay için toplamda 50 kişi olarak belirlendi. 43 kişi proje ortağı şirket tarafından 7 kişi ise İlkadım Belediyesi tarafından belirlenecek.

HAMBURG’DA İSTİHDAM
Başvurular, her ayın 1-15 günleri arasında İlkadım Belediyesi AR-GE Müdürlüğü’ne yapılacak. Başvuru yapmak isteyen kişiler için gerekli kriterler belediyeden duyuruldu. Kriterlere uyan kişiler arasında kura çekilecek. Katılımcılar, Almanya’nın Hamburg kentinde istihdam edilecek.

OTURUM İZNİ ALACAK
Programa girmeye hak kazanan katılımcılar, 1 yıl boyunca gidecekleri ülkelerde çalışarak aynı zamanda eğitim alacaklar. Bir yılın sonunda biten program sonrası katılımcı çalışmaya devam etmek isterse 2’nci yıl içinde oturum alma hakkına sahip olacak ve gittiği AB üyesi ülkenin asgari ücretinden az olmamak koşulu ile mesleki yeterliliklerine göre maaş alacak. Proje kapsamında katılımcıların konaklaması ve yeme içme ihtiyaçları çalışacakları firma tarafından karşılanacak.

İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, “Gençlerimize yurtdışında iş imkanı sunarak meslekleriyle ilgili teknik donanımlarını, bakış açılarını geliştirmelerini ve tecrübe kazanmalarını istiyoruz. Projemize ilgi duyan gençlerimizi belediyemize bekliyoruz” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz