İlkadım’daki Zimmet İddiası Doğrulandı

0

İlkadım Belediyesi Aralık Ayı Meclis Toplantısı’nda 4 madde görüşüldü. Toplantıya İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş başkanlık etti.

Gündemde yer alan Zabıta Müdürlüğü’nün 2021 yılı mesai ücretleri ile ilgili teklifi ve Mali Hizmetler Müdürlüğü’nün 2021 ücret tarifeleri ile ilgili teklifleri görüşülmek üzere Plan Bütçe Komisyonu’na havale edilirken, imar ile ilgili olanlardan İmar Komisyonu’na sevk edildi.

Plan ve Bütçe Komisyonu’na havale edilen Mali Hizmetler Müdürlüğü’nün 2021 ücret tarifeleri ile ilgili teklifleri arasında belediyenin bünyesindeki Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü, Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü, Fen İşleri Müdürlüğü, Temizlik İşleri Müdürlüğü, Zabıta Müdürlüğü, Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nün hizmetlerindeki tarifelerle ilgili değişikler bulunuyor.

Tarifeleri ile ilgili değişikler arasında Batıpark’ta bulunan Trafik Eğitim Parkı alanının 1 saate kadar ücretsiz olması, Derebahçe Sosyal Tesisi’nde ve Yıldıray Çınar Kültür Merkezi’ndeki hafta içi ve hafta sonu kiralama bedelleri ile ilgili artış talebi, araç ve iş makineleri kiralama bedeli ile ilgili artış talebi, hayvan ve pazar yerlerinin kiralama bedeli ile ilgili artış talebi yer alıyor.

ZİMMET OLAYINI AÇIKLADI
İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, meclis toplantısında belediyede yaşanan zimmete para geçirme olayı ile ilgili açıklama yaparak, meclis üyelerine bilgi verdi. Demirtaş, yaşanan zimmet olayının doğru olduğunu ve olaya adı karışan belediye çalışanı ile ilgili yasal sürecin başlatıldığını söyledi.

Başkan Necattin Demirtaş, açıklamasında, “Vakıflar Bankası ile bazı hesaplarda anormal bir hareketliliğin görüldüğü bu hesapların incelenmesi gerektiği noktasında görüş alışverişinde bulunduk. Bana verilen liste ile yapılan ödemeleri taradığımızda belediyemizde bordro düzenlemesinde görev alan personel müdürlüğümüzde çalışan Cevat Gürel’in Temmuz 2019’dan Kasım 2020’ye kadar düzenli olarak rakamlar düzenli değil de işlemler düzenli her ay en küçük rakam 4 bin liradan başlamış 9, 16, 30, 180 bine kadar giden bir tabloda normal bağış ödemelerinin dışında kendi hesabına para aktarımı sağlanıyor. İşlem kısaca şöyle nasıl yapıldığını anlatmak durumundayım. belediyemizin maaş ödemeleri ile ilgili bankaya yazdığı talimat ekindeki işçi memur ücretlerinin toplamı gerçek toplam 1 milyar 200 milyon lira. Lakin rakam sayfa ekinden ve hayalen fazla alınmak sureti ile 1,200 yerine 1,400 alınıyor. Hesapların kontrolünü de bu arkadaş yaptığı için olay fark edilmiyor. Bu çalışanın süreç içerisinde 860 bin lira kendisine para aktarıldığı tespit ediliyor. Şimdi bir taraftan bu paranın ödemesi yapılacak bir taraftan kendisi hakkında suç duyurusunda bulunduk savcılığa verdik. Bir taraftan ilgili yaptığı işin farkında olsa gerek belediyeye 150 bin lira buna karşılık para yatırdı biz bu arada onun üzerine kayıtlı gayrimenkullerine, hesaplarında ki paralarına ve aracına el koydurduk. İncele devam ediyor. Bu işi tek başına mı yaptı başka birileri de varsa inceleme sonunda ortaya çıkacak” dedi.

Hesap listelerinin toplanıp karşılaştırılması halinde aradaki farkın ortaya çıkacağını ifade eden Demirtaş, eski bir müfettiş olarak olayda ihmal gördüğünü söyledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz