İlkadım’da “Sıfır Atık” Ekibi Kuruldu

0

Samsun’un İlkadım İlçesi’nde kâğıt veya çöp toplayıcıları olarak tanımlanan kişiler tarafından son derece sağlıksız şekilde ve şartlarda, uygun olmayan el araçları ve depolama vasıtalarıyla atıkların yerinde ayrıştırılarak toplandığı, atıkların sokak, cadde ve kaldırımlara yayıldığı, bu suretle görüntü kirliliği oluştuğu tespit edildi.

İlkadım Belediyesi Zabıta Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan “Sıfır Atık” ekipleri, atıkların yetkili olmayan kişiler tarafından toplanması, taşınması ve depolanmasına müsaade etmiyor.

Geri dönüşebilen atık maddelerin toplanması, depolanması ve ayrıştırılıp ekonomiye geri kazandırılması gereken esaslara uyulması noktasında görevlerine devam eden Sıfır Atık ekibi, yetkisiz korsan toplama yapan şahısların çevre, trafik ve güvenlik sorunlarına yol açmasının da önüne geçiyor.

Gece ve gündüz vardiya sistemi ile çalışan ekipler, tespit ettikleri işyerlerine önce 3 günlük uyarı süresi verip, yakın takibe alıyor. Anlaşmalı firmanın şartlarına uymayan ve uyarıları dikkatte almayan işletme ve şahıslara 2872 sayılı Çevre Kanunu’nun 20. maddesi ve Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği’nin 34. maddesi gibi ilgili mevzuat hükümleri doğrultusunda cezai yaptırımlar uyguluyor.

“KAYIT DIŞI YETKİSİZ TOPLAYICILAR FIRSAT VERMİYORUZ”
İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, “İlçemizde gelişi güzel cadde ve sokaklarda yetkisiz ve korsan geri dönüşebilen atıkları toplayan şahıs ve işletmelerin kayıt dışı ekonomik faaliyetlerinin önlenmesi adına Sıfır Atık ekibi oluşturduk. Kendi çabalarıyla sağladıkları araçlarla kentin kâğıtlarını seyyar bir şekilde toplayan kâğıt toplayıcılarını belediyemizin anlaştığı firmalarda geri dönüşüm işçiliği yapmasını istiyoruz. Böylece kâğıt toplayıcıları, yetkili firmalarla çalışarak ciddiye alınması sağlıyoruz. Sıfır Atık, ekibimiz cadde ve sokaklarımızda yırtılan-dökülen çöp torbaları ve birikintileriyle kirletilmesi önleyerek bu işi yapan kişilerin kendi yaşam şartlarının iyileştirilmesi ile cadde ve sokak aralarında kontrolsüz faaliyetlerinin de düzenlenmesinde büyük rol oynuyor. Böylece kaçak olarak değerlendirilen kâğıt toplayıcıları artık bir meslek icra edecekler. Vatandaşlarımızda ricamız yetkisiz ve belediye logosuz toplama yapana kişileri ihbar hattımız 444 55 06 ve Alo:153’den bizlere bildirmelerini istiyoruz” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz