İlkadım’da Elektronik Atıklar Toplanıyor

0

İlkadım Belediyesi, Seyyar Atık Getirme Merkezleri’nde toplanan elektronik atıklar için yeni bir uygulama başlattı.

Uygulama kapsamında kullanım ömrü tamamlanmış çamaşır makinesi, teyp, ütü, televizyon, bulaşık makinesi, yazıcı, cep telefonu, dvd oynatıcı, kaset çalar ve dikiş makinası gibi her türlü elektrikli ve elektronik ürünü kapsıyor.

Bu gruptaki atıklarını evinden aldırmak isteyen İlkadımlılar, ‘444 55 06 Alo Atık Hattı’ numaralı telefonu arıyor ve randevu tarihi ayarlanıyor. Belirlenen gün ve saatte başvuru sahibi tarafından kapı girişine bırakılan atıklar, belediye ekiplerince alınarak lisanslı geri dönüşüm firmasına teslim ediliyor.

ÇEVREYE DUYARLI PROJE
Teknolojinin hızla gelişmesi ve tüketimin artmasına paralel olarak, elektrikli ve elektronik cihaz atık miktarının da giderek artış gösterdiğine dikkat çeken İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, “Elektronik eşyaların toplanması için çalışma başlattık. Bu çalışma ile elektronik eşya toplama kutuları, evlerde ve iş yerlerinde ömrünü tamamlayan tüm elektronik atıkların toplanmasına imkan sunacak. Evlerimizde veya işyerlerimizde telefondan klavyeye, televizyondan yazıcıya tüm elektronik eşyaları toplayacağız. Bu gruptaki atıklar insan sağlığını tehdit ediyor ve çevreye onarımı mümkün olmayan zararlar veriyor. Farkındalık yaratmak amacıyla ‘e-atık toplama’ kampanyamızı başlattık. İlkadımlı çevreye duyarlı vatandaşlarımızın bu kampanyaya destek vermesini arzu ediyoruz” dedi.

HANGİ ÜRÜNLER KAPSIYOR?
444 55 06 nolu Alo Atık Hattı’na gelen talepler doğrultusunda Elektronik Atık Toplama Aracı verilen adrese gelerek, şu elektronik eşyaları alacak; “Büyük ve küçük ev aletleri, bilişim, telekomünikasyon, tüketici, aydınlatma ekipmanları, elektrikli ve elektronik aletler (büyük ve sabit sanayi aletleri hariç olmak üzere), oyuncaklar, eğlence ve spor ekipmanları, tıbbi cihazlar, izleme ve kontrol aletleri, otomatlar.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz