İlkadım’da Çevre Timi Çevreyi Kirletenlerin Peşinde

0

İlkadım Belediyesi Temizlik İşleri ve Zabıta Müdürlüğü ekiplerinin koordineli olarak yürüteceği çalışma ile oluşturulan “Çevre Timi” şehir merkezinde bulunan köprü, üst geçitlere ve sokak köşelerine zamansız çöp bırakan vatandaşlara cezai işlem uygulayacak.

10 gruptan oluşan 20 kişilik Çevre Timi, ilçe genelinde gelişi güzel sokaklara çöp bırakılan yerleri dolaşarak zamansız çöp çıkaranları tespit edip gerekli müdahaleyi yapacak. Şehir içi çevre temizlik için zabıta ekiplerinden oluşan Çevre Timi, “zamansız çöp atma, geri dönüştürülebilir atıkların toplama alanına atılmaması” ve “çevre kirliliğinin oluşturulmaması” gibi kuralların uygulanması konusunda vatandaş ve işletme sahiplerini uyaracak kurallara uymayan işletme ve vatandaşlara ise 5326 sayılı Kabahatler Kanununa aykırılıktan cezai işlem uygulayacak.

GERİ DÖNÜŞEBİLEN MATERYALLER TAKİPTE
Çevre Timi ilk uygulamasını öncelikli olarak kullanımın daha yoğun olduğu ana caddelerde ekonomiye büyük kazancı olan geri dönüşüm malzemelerin yerüstü çöp konteynerlerine bırakan büyük marketler oldu. Uygunsuz bırakılan karton kutuların üzerlerindeki bilgileri takip ederek işletme sahiplerine ulaşan ekipler, geri dönüştürülebilen ambalaj, kağıt, karton gibi materyallerin toplama alanlarına bırakılması konusunda uyarılarda bulundu.

İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, “Bu ekibin oluşturulmasındaki ana hedefimiz; halkımızı yoğun olarak kullandığı işlek ve caddelerin bulunduğu mahallelerde, tüm cadde ve sokaklar ile ana arterlerdeki evsel, endüstriyel ve ambalaj atıklarının zamansız çıkarılmasını engellemektir. Zamansız çöpe para cezası keseceğiz. Zamansız çöple alakalı uyarı metni bulunan el broşürlerimizi ilçemizdeki tüm ev ve iş yerlerine ulaştırtarak, vatandaşlarımızı bu konuda bilgilendireceğiz” diye konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz