İlkadım’a Oy Birliği İle 30 Milyon Lira Kredi

0

Nisan ayında temizlik şirketi alacakları için İlkadım Belediye Meclisi’nden 6 milyon lira kredi kullanma talebinde bulunan ancak Cumhur İttifakı Meclis üyelerinin ‘red oyuyla’ büyük şok yaşayan İYİ Partili Belediye Başkanı Necattin Demirtaş’ın 30 milyon liralık yeni kredi talebi Haziran Ayı Toplantısı’nda görüşüldü.

Daha önceki belediye yönetimi tarafından yapımına başlanan ve yüzde 44,25’i tamamlanan Unkapanı Kültür Merkezi Binası’nın tamamlanması için ihtiyaç duyulan 20 milyon TL kredi kullanım talebi ve korona virüsü nedeniyle gelir kalemi oldukça düşen belediyenin yılsonunu getirebilmesi için ihtiyaç duyulan 10 milyon TL’lik kredi kullanım talebi meclis üyelerinin oy birliği ile kabul edilerek karara bağlandı.

20 milyon TL’lik kredi kullanım talebi ‘İller Bankası’ndan kullanılması’ şeklinde düzeltilerek, 10 milyon TL’lik kredi kullanım talebi de ‘Düşük faizli özel bankaların da ilave edilmesi’ şeklinde değiştirilerek, oy birliği ile kabul edildi.

İLKADIM’IN BÜTÇESİ ZORDA

Başkan Necattin Demirtaş, “Mayıs ayı bizim tahsilat ayımızdı. Bilançoda gözüken rakam 90 milyon civarındaydı bizim tahsilatımız ise 10 milyon TL civarında oldu. Geçen sene bu rakam 30 milyonun üzerindeydi. Yani korona virüsü bizi olumsuz anlamda etkiledi. Personelimizin aylık net ödemesi 7,5 milyon TL civarında tutuyor. Bu da 10 ayda 75-90 milyon TL civarında sadece çalışana ödediğimiz ücret var demektir. Burada 1,5 yılı geride bıraktık. Bir tane dahil ilave personel koymuşluğum da söz konusu değil. İller Bankası’ndan gelen payda da korona virüsü nedeniyle bir kırpma söz konusu. Geçen ay 2 milyon TL elimize pay geçti. Cumhurbaşkanımızın kararname çıkarmasına rağmen maalesef İller Bankası kesintilerimizi de kesti. Bayağı zor durumda kalır bir hale geldik. Bu süreç böyle giderse yılsonunu getirmekte ciddi zorluk çekeceğiz” dedi.

Daha önce basında çıkan açıklamalarına netlik getiren Başkan Demirtaş, şöyle konuştu; “Bizim muradımız üzüm yemek, bağcıyı dövmek değil. Arkadaşlarımızı karalamak ya da onlara sıkıntı çıkaracak birim durum da istemiyoruz. Artık siyasi mücadele geçmiş, halk görüşünü bu tecellide ortaya koymuştur. Bizlerin de bu tecelliyi dikkate alarak kavga ve gürültü etmeden yolumuza devam etmemiz gerekiyor.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz