İlkadım Belediyesi GES Kuracak

0

İlkadım Belediyesi, güneşten yararlanarak ‘elektrik enerjisi’ üretmek için harekete geçti. İller Bankası ile Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’nun (TKDK) proje desteği verdiği Güneş Enerjisi Santrali’nin finansmanı ise Avrupa Birliği Fonu’ndan sağlanacak.

GES tesisi, 25 dönümlük alana kurulacak ve 3 megavat enerji üretimi gerçekleştirecek. 3 bin konut ve belediyenin hizmet binasının elektrik enerjisini üretecek olan GES, belediye bütçesine de katkı sağlayacak.

ENERJİ İHTİYACI FAZLALAŞTI
İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, “Elektrik enerjisini güneşten sağlayarak hem belediye giderlerini azaltıp hem de gelir sağlamayı amaçlıyoruz. TEDAŞ tarafından da onaylı olacak olan 3 MW’lık GES projesini pilot bölge seçitğimiz Ahullu bölgesinde belediyemize ait arazide güneş gören 25 dönümlük bir alana kuracağız” dedi.

3 bin konutun ve belediye hizmet binasının elektrik ihtiyacını karşılayacağını kaydeden Başkan Demirtaş, şöyle konuştu; “Belediyemizin enerji kullanımını göz önünde bulundurursak, GES projemizle yılda 4.390.000 kw/s elektrik üreterek ihtiyacımızı karşılamanın yanı sıra ekonomik anlamda da ciddi bir gelir de elde etmiş olacağız.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz