İki Yılda Dolu Dolu Canım Atakum

0

Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, 8 Nisan 2019 tarihinde mazbatasını alarak başladığı görevinde iki yıl boyunca kentte birçok alanda projeyi hayata geçirdi.

Kırsal kalkınmadan, sosyal dayanışmaya; sağlıktan çevreye, kültür ve sanattan ekonomiye kadar geniş bir yelpazede gerçekleştirilen çalışmalarla tüm Türkiye’ye ve Samsun’a sosyal belediyeciliğin en güzel örnekleri sergilendi.

KARADENİZ’İN İLK GIDA BANKASI
Atakum’da gıda israfı önlenirken yoksullukla da mücadele ediliyor. ‘Komşusu açken tok yatan bizden değildir’ anlayışıyla sofralara yardımseverlerin iyilik dolu elleri dokunuyor. Samsunlu hayırseverlerin Özgür Bölüşüm Derneği ve Atakum Belediyesi’ne yaptığı destekler, market raflarından sofralara uzanıyor. Karadeniz Bölgesi’nin ilk gıda bankası AtaMarket’ten 360 aile kendilerine tanımlanan AtaKart ile çocuk bezinden deterjana ve temel gıdalara kadar 160 kalem ürünün olduğu marketten aktif olarak faydalanıyor.

YENİ NESİL ÇOCUK ATAÇOCUK’TA YETİŞİYOR
Atakum Belediyesi AtaÇocukAnaokulu’nda Atatürk ilkelerine bağlı, bilimin, aklın yolunda, kültür ve sanatı yaşamın bir parçası olarak gören, yabancı dil bilen, dünyaya entegre; aynı zamanda tarım eğitimi de alan nesiller yetişiyor. Mevlana ve Cumhuriyet mahallelerinde birer şubesi bulunan AtaÇocuk, yeni anaokullarıyla daha fazla çocuğun hayatına dokunmak için çalışmalarını sürdürüyor.

PAYLAŞIM MERKEZİYLE DAYANIŞMA BÜYÜYOR
Atakumlular dayanışma ruhunun en güzel halini Paylaşım Merkezi’nde (PAYMER) gösteriyor. Sosyal Belediyeciliğin en güçlü örneği olan merkez, gönüllülerin bağışlarını yalnızca Atakum’a değil, Samsun’un ilçelerine ve afet durumlarında da Türkiye’nin dört bir yanına ulaştırarak dayanışma köprüsü oluyor. İki yıl içerisinde kıyafetten ev eşyasına; gıda destek paketlerinden ihtiyaç malzemelerine kadar on binlerce haneye ulaşan merkez, gün geçtikçe daha fazla yurttaşın kapısını çalarak dayanışmayı büyütüyor.

GENÇLER YENİ MESLEKLERE SAHİP OLUYOR
Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci’nin, “Atakumlu gençleri birden fazla meslek sahibi yapacağız” sözleriyle açılışını duyurduğu Atakum Belediyesi Bilişim Eğitim Merkezi’ne (ATABEM) 6 bini aşkın kayıt başvurusu yapıldı. Bir kısmı Samsun’da ilk kez ve ücretsiz olarak açılan 14 ayrı kategoride yaklaşık 150 kursun faaliyetlerine pandemi nedeniyle ara verildi. Alanlarında uzman kurs eğitmenleri ve öğrenciler, eğitime geri dönmek için gün sayıyor.

ATAKUM İNOVASYON MERKEZİ
Bünyesinde medya ofisleri, dijital atölyeler ve eğitim salonları bulunan Atakum İnovasyon Merkezi kuruldu. Merkezde aynı zamanda yayın hayatına başlayan Atakum Belediyesi Kanal ATA stüdyoları oluşturuldu.

İŞARET DİLİ AKADEMİSİ
Bünyesinde istihdam ettiği Türk İşaret Dili çevirmeniyle İşaret Dili Eğitimi de sağlayan Atakum Belediyesi, geniş içeriğe sahip çevrimiçi İşaret Dili Akademisi’ni kurdu. Atakum Belediyesi personeline de işaret dili eğitimi veren akademi sayesinde, işaret dili öğrenmek veya ilerletmek isteyen yurttaşlar pratiklerini online olarak gerçekleştirmeye devam ediyor.

ATAKUM PROJE FABRİKASI
Atakum Belediyesi bünyesinde Kent Konseyi, sivil toplum örgütleri, kamu ve özel sektör temsilcileri, üniversiteler ve vatandaşların iş birliği ile Atakum’u Türkiye’ye proje üreten örnek bir merkez haline getirmek amacıyla Atakum Proje Fabrikası kuruldu. Proje yazma eğitimlerini tamamlayan katılımcılar yalnızca Atakum’un değil Türkiye’nin ihtiyaçlarına yönelik projeler üretecek.

ÜRETİM ATÖLYELERİ İLE TASARRUF
Atakum Belediyesi, Makine İkmal Bakım ve Onarım Müdürlüğü’ne bağlı atölyelerde ürettiği; çöp konteynerleri, piknik masaları ve oturma bankları ile tasarruf ediyor. Atölyeler sokak canlıları için köpek kulübesi ve mini mama hazneleri de imal ediyor. Belediye hizmet filosunda yer alan iş makinelerinin bakım ve onarımları bu atölyelerde gerçekleştirilerek hem tasarruf ediliyor hem de hizmetin kesintiye uğramasının önüne geçiliyor.

SIFIR ATIK PROJESİ
Atakum Belediyesi, bünyesinde kurduğu Sıfır Atık Yönetim Birimi ile geri dönüşüm ve yeniden kazanım adına yurttaş-belediye iş birliği örneği gösterdi. Birim, kent genelinde bilinçlendirme çalışması yaparak sitelere, apartmanlara geri dönüşüm kutuları yerleştirdi. Kaynağında dönüşümde ivme kazanan Atakum Belediyesi, kurduğu mobil atık getirme merkezleri ve geri dönüşüm sepetleri ile çevreye, ekonomiye ve daha yeşil bir geleceğe katkı sağladı.

YENİ REKREASYON ALANLARI
Son 10 yılda hızla büyüyüp beton oranı artan Atakum’da, Atakum Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü yeni rekreasyon alanları için çalışmalarını sürdürüyor. Sosyal donatı ve ağaçların yoğun olduğu projeleri kente kazandıran ekipler, Atakum’un çehresini değiştiriyor.

ATIK TRANSFER SİSTEMİ İLE YÜZDE 90 TASARRUF
Atakum Belediyesi uygulanmaya başladığı Atık Transfer Sistemi (ATS) ile, çöp sevkiyatı sürecinde yaklaşık yüzde 90 oranında tasarruf sağladı. Daha önce Katı Atık Düzenli Toplama Sahası’na tek tek giden çöp toplama araçları artık Atakum’daki Atık Transfer İstasyonu’nu kullanıyor. TIR dorsesine yüklenen atıklar sahaya toplu halde ulaştırılıyor. Hem yakıt hem de zaman tasarrufu sağlayan sistem ile belediye bütçesi ve işgücü Atakumlular için daha etkin kullanılıyor.

İSTİHDAMA ‘ATİM’ KATKISI
Belediye bünyesinde kurulan Atakum İstihdam Merkezi’nde (ATİM) hem iş arayanlar hem de işletme sahipleri buluşuyor. Kullanılan yazılım ile iş arayanlar uygun iş pozisyonlarına, personel arayan işletme sahipleri de yeni çalışanlarıyla eşleştiriliyor.

ÜRETEN KADINLARIN GÜCÜ
Atakum Belediyesi’nin kuruluşuna öncülük ettiği Samsun’un ilk kadın kooperatifi Atakum Kadın Girişimi, Üretim ve İşletme Kooperatifi’nin (ATAK) ile Atakumlu kadınların emekleri ekonomiye kazandırılıyor. Atakum, üreten kadınların gücüyle büyüyor.

EĞİTİMDE ‘ATAK DAYANIŞMASI
Atatürk ilke ve devrimlerine bağlı, toplumsal sorumluluğu önemseyen, geleceğin aydınlık Türkiye’sinde özgür düşünen bireyler yetiştirmek isteyen, aydınlık ve çağdaş bir ülke hedefiyle yola çıkan 10 aydın tarafından Atakum Belediyesi öncülüğünde Atakum Eğitim Kooperatifi (ATAK) kuruldu. Kooperatif çalışmalarıyla elde edilen artı değerler burslara, eğitim yatırımlarına ve sosyal sorumluluk projelerine aktarılıyor.

MUHTARLAR MECLİSİ İLE HIZLI ÇÖZÜM
Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci göreve geldiği ilk aylarda, söz verdiği Muhtarlar Meclisi’ni kurdu. Meclis sayesinde mahallelerden gelen talepler hızlı bir şekilde yönetim kademesine aktarılarak çözüme kavuştu. Muhtarlar Meclisi’nde alınan kararlar, Atakum Belediye Meclisi’ne de taşınarak çözüm bulundu. Yurttaş-belediye iletişiminde önemli bir köprü olan muhtarlar için belediye hizmet binasında projelerini yürütebilecekleri, yurttaşlarla görüşme yapabilecekleri özel çalışma odası düzenlendi.

ATAKUM KENT KONSEYİ KURULDU
Atakum’dan her yaş ve meslek grubundan yurttaşın katılımıyla gerçekleşen seçimle Atakum Kent Konseyi kuruldu. Yerel düzeyde demokratik katılımın yaygınlaştırılması, hemşehrilik hukuku ve ortak yaşam bilincinin geliştirilmesi, çok paydaşlı ve aktörlü yönetişim anlayışını benimsemesi için çalışan Atakum Kent Konseyi, bünyesinde oluşturduğu meclislerle de kent kültürüne önemli katkılar sağlamaya devam ediyor.

KADIN MECLİSİ’NDEN ÖNCÜ ÇALIŞMALAR
Atakum Kent Konseyi çatısı altında, Atakumlu kadınların katılımıyla yapılan seçimle kurulan Atakum Kent Konseyi Kadın Meclisi, kadınların kent yaşamında aktif olması için etkin çalışmalar yürütüyor. Hayata geçirdiği birçok proje ile Atakumlu kadınların eli kent yönetimine dokunuyor.

GENÇLER YÖNETİMDE SÖZ SAHİBİ
Atakum Kent Konseyi çatısı altında çoğunluğu üniversite öğrencisi olan gençlerin demokratik seçimle kurduğu Atakum Gençlik Meclisi ile gençler kent yönetiminde söz sahibi olurken, uyguladıkları projelerle de gençliğin dinamizmini kente yayıyor.

ŞEFFAF YÖNETİM, CANLI MECLİS
Her ay toplanan Atakum Belediye Meclisi, Atakum Belediyesi’nin sosyal medya hesaplarından canlı yayınlanıyor. Yayınlar sayesinde Atakumlular kentte alınan kararlardan anında haberdar oluyor.

YABANCILAR KOMİSYONU KURULDU
Atakum’a çeşitli ülkelerden başta eğitim amaçlı olmak üzere iş, aile, geçici koruma ve zorunlu göç gibi nedenlerle gelen yabancıların kent hayatına katılımı sürecine destek vermek, karşılaştıkları sorunları değerlendirmek ve çözüm önerileri geliştirmek amacıyla Atakum Kent Konseyi çatısı altında Yabancılar Dayanışma ve Yardımlaşma Komisyonu kuruldu.

SICAK ÇORBA DESTEĞİ
Atakum Belediyesi kış aylarında, üniversitenin sınav döneminde öğrencilere; kar yağışının yoğun olduğu günlerde pazar yeri esnafına ve vatandaşlara, pandemi döneminde de Atakum’da kontrol noktalarında görev yapan polis memurlarına sıcak çorba ikramında bulunuyor.

İMECE NOKTASIYLA DAYANIŞMA KÖPRÜSÜ
Atakum Belediyesi’nin semt pazarlarına konumlandırdığı imece noktaları, hayırseverler ile ihtiyaç sahipleri arasında dayanışma köprüsü oluyor. Pazar alışverişi yapan yurttaşlar, fazladan aldıkları bir poşet sebze ya da meyveyi üzerinde askılar bulunan imece noktasına bırakıyor. İhtiyaç sahipleri de bu poşetlerden dilediklerini alarak evlerine götürebiliyor. Atakum’da toplumsal dayanışmayı güçlendiren imece noktalarında alan el ile veren el birbirini görmüyor.

ÇİFTLERE ‘İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’ KİTAPÇIĞI
Atakum Belediyesi, yeni evlenen çiftlere İstanbul Sözleşmesi’nin ayrıntılarını anlatan kitapçık hediye ediyor. Çiçeği burnunda çiftler, evlenme cüzdanı ile birlikte teslim aldıkları kitapçıktan İstanbul Sözleşmesi hakkında bilgiler edinebiliyor.

MERHABA BEBEK
Merhaba Bebek projesiyle, Atakum’da dünyaya gelen bebeklerin ailelerine ulaşarak onların ilk dönemdeki ihtiyaçlarını karşılayacak bir seti hediye ediliyor. Bu proje kapsamında anne babalara da ebeveyn eğitimi desteği de veriliyor. Bebeğin ihtiyaçlarının yanı sıra bilim insanlarının ürettiği değerli bilgileri içeren ‘100 Soruda Anne ve Babalık Rehberi’ isimli kitap da ailelere hediye ediliyor.

ATAKUM ŞİDDETİN KARŞISINDA, KADININ YANINDA
Atakum Belediye Meclisi’nin aldığı kararla Aile ve Danışmanlık Merkezi kuruldu. Şiddet mağduru veya şiddete uğraması muhtemel kadınlar ile istismara uğrayan çocuklara destek sağlamak için açılan merkezde uzman ekipler yurttaşları doğru yönlendirmek için ilk karşılaşmayı profesyonelce gerçekleştirecek. Samsun Barosu’nun iş birliği ile kadınlara ihtiyaç duydukları hukuki destek sağlanacak. Merkez aynı zamanda kadın istihdamına da destek sağlayacak. Sertifikalı kurslarla kadınların ekonomik hayata hızlı bir biçimde katılmasına katkı verecek. Merkez bünyesinde aynı zamanda kadınların ihtiyaç duyacağı eğitim faaliyetleri de yer alacak.

EVDE DESTEK HİZMETLERİ BİRİMİ KURULDU
Atakum Belediye Meclisi kararıyla kentte bakımlarını yerine getiremeyen yurttaşların ev temizliği, alışveriş, kişisel bakım ve hijyeni ile tansiyon, nabız, şeker ölçümü gibi basit sağlık hizmetleri konusunda destek sağlayacak Evde Destek Hizmetleri birimi kuruldu.

#YÜZYILIN ROTASI 8 MİLYON KİŞİYE ULAŞTI
CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığının öncülüğünde İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Atakum Belediyesi iş birliğinde oluşturulan ‘Yüzyılın Rotası’ dijital kutlama programı, 16-19 Mayıs 2020 tarihleri arasında Bandırma Vapuru’nun 101 yıl önce gerçekleştirdiği bağımsızlık yolculuğunu sanal ortamda canlandırdı. Yüzyılın Rotası, 4 günde yaklaşık 8 milyon kişiye ulaştı.

ATAKUM, KİTAP GÜNLERİNE KAVUŞTU
6-15 Aralık 2019 tarihlerinde gerçekleşen Atakum Kitap Günleri’ne Türkiye’nin dört bir yanından 50 yazar, 40 yayıncı ve 100 marka katıldı. Söyleşilerin ve imza günlerinin de yer aldığı Atakum Kitap Günleri’ne çevre il ve ilçelerden de yoğun ilgi gösterildi. 2. Atakum Kitap Günleri için altyapı çalışmaları gerçekleştirildi ancak pandemi nedeniyle yapılamadı.

MİNİKLER YAZARLARLA BULUŞTU
12-17 Kasım 2019 tarihleri arasında gerçekleşen Atakum Çocuk Kitapları Günleri’ne Türkiye’nin dört bir yanından 20’nin üzerinde yazar ve yayıncı katıldı. İmza günü ve söyleşilerin de yer aldığı etkinlikte minik kitapseverler sevdikleri yazarlarla buluştu.

ATAKUM OKUR YAZAR BULUŞMASI
Kitapsever Atakumluları yazarlarla buluşturan etkinlikler gerçekleştirildi. Yurttaşlar tarafından yoğun ilgi gören buluşmalara pandemi nedeniyle ara verildi.

KONSER ETKİNLİKLERİ
Genç nüfusun ve üniversite öğrencilerin ağırlıklı olarak ikamet ettiği Atakum’da, özellikle milli bayramlarda önemli konser organizasyonları gerçekleştirildi. Haluk Levent, Kıraç, Niyazi Koyun gibi çok değerli sanatçıların yer aldığı konserlere yoğun katılım oldu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz