İki Büyük Ovaya Sahibiz Tarım Politikamız Yok

0

Korona virüs salgını nedeniyle ülkemizde çiftçilerin tarlasında üretime devam etmesi yönünde hükümet tarafından çeşitli destek çağrılarından bulunuluyor.

Terme Ziraat Odası Başkanı Ferda Ergün de salgın sürecinde gıda, tarım ve hayvancılığın ne kadar önemli olduğunun bir kez daha gün yüzüne çıktığını, hükümet tarafından tarım politikalarının gözden geçirilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Virüs ile mücadelede Türkiye’nin gıda açığının olmaması için çiftçilerin daha aktif çalışması hususunda çağrıda bulunan Ziraat Odası Başkanı Ergün, hükümetin uyguladığı sokağa çıkma yasağına rağmen çiftçinin tarlasında üretmesi için bu yasaktan muaf tutulduklarını hatırlattı.

MİLLİ TARIM POLİTİKASI OLUŞTURULMALI
Hükümete de seslenen Ergün, “Biz üretmeye hazırız ancak devlet, tarım politikalarıyla çiftçileri tarlasına sevk etmeli. Çiftçiye desteğini artırması gerekmektedir. Özellikle Karadeniz coğrafyasındaki büyük iki ovaya ev sahipliği yapan Samsun’da, Çarşamba ve Bafra Ovası topraklarında tarımsal üretim projeleri geliştirilmelidir. Acilen ‘Milli Tarım Politikası’ oluşturulmalı” dedi.

Gelişmiş ülkelerin kendi tarımsal ihtiyaçlarını karşılayabilmesi gerektiğini ifade eden Ziraat Odası Başkanı Ferda Ergün, koronavirüs sonrası denilen ‘yeni dünya’ düzeninde gıda, tarım ve teknolojide ileri seviyeye ulaşan ülkelerin ön planda olacağını savundu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz