Hurdacıyla Anlaştık Ama Emniyet Olaya El Koydu

0

Samsun’da Atatürk heykelinin hurdacıya satılması üzerine harekete geçen ADD Şube Başkanı Dr. Işık Özkefeli yaşananları anlattı.

Samsun 19 Mayıs Polis Meslek Okulu’nun yaptığı hurda ihalesi kapsamında satıldığı iddia edilen Atatürk heykeli, sabah erken saatlerde bulunduğu hurdacı deposunun bahçesinden polisler tarafından kaldırıldı. Sabah saatlerinde Tekkeköy Hurdacılar Stesi’ne Atatürk Heykeli’ni almaya giden ADD Samsun Şube Başkanı Dr. Işık Özkefeli yaşananları anlattı.

BÜSTÜ SATIN ALMAYA KARAR VERDİK
Başkan Özkefeli, “ADD olarak olayın takipçisiydik. 3 Şubat’ta büstün bahçesinde bulunduğu hurdacı ile telefon görüşmesi yapılarak, büstün satılık olduğu ve bir bedelinin olduğunu öğrendik. CHP Tekkeköy İlçe Başkanı Nihat Yurt’un da devreye girmesi ile bu büstü satın almaya karar verdik. İş yeri sahibi büstü Samsun Polis Okulu tadilatından çıkan hurdalar ile satın aldığını söylüyordu. Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci, “Alalım ve tadilatını yaptırıp, Atakum’un güzel bir köşesine koyalım’ dedi.

TADİLAT YERİ ORASI OLMAMALI
Fakat aynı akşam Halk Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Yener Cabbar’ın twitter hesabından yaptığı paylaşıma verdiğim cevap üzerine ortalık bir anda karıştı ve biz bu twitten hemen sonra İl Emniyet Müdürlüğü’nün yaptığı basın açıklaması üzerine, bu büstün tadilat için bırakıldığını ve tekrar alınacağını öğrendik. Bir sanat eseri durumundaki bu Atatürk Büstü’nün tadilat yeri burası olmamalıydı. Tadilat için OMÜ Güzel Sanatlar Fakültemiz vardı. Oraya gönderilebilirdi ama ben Emniyet Müdürlüğü’nün apar topar yaptığı bu açıklamaya çok da itibar edemedim. Çünkü hurdacı ile yapılan telefon görüşmesi ve koyulan bedeli biliyordum.

4 Şubat sabahı büstü almak için Tekkeköy Hurdacılar Sitesi’ne gittiğimizde, Atatürk büstü emniyetten görevliler nezaretinde durduğu hurdacının bahçesinden karşıdaki kapalı hangara çekiliyordu. Bu defa iş yeri sahibi satılık olmadığını tadilat için orada olduğunu söyledi. Emniyet Müdürlüğü mensubu usulde hata yaptıklarını, tadilat için büstün orada olduğunu, metal aksam onarıldıktan sonra, boya yapılıp Emniyet Müdürlüğü Spor Salonu önüne konulacağını söyledi. Bizde tadilat yerinin burası olmadığını, büst için pazarlık yaptığımızı, büstü alıp daha uygun bir yerde tadilatını yaptırabileceğimizi ve tekrar kendilerine iade edebileceğimizi söyledik ama alamadık.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz