Hileli Gıda Satan Firmalar Teşhir Edildi

0

Tarım ve Orman Bakanlığı, 69 firmaya ait 136 üründe ‘sahtecilik’ belirledi. Firmalar internet sitesinde ilan edildi. Samsun’da Tekkeköy’de Mutena ve Terme’de Şahinbey Süt ürünlerinde sahtecilik yapıldığı belirlendi

Tarım ve Orman Bakanlığı, taklit, tağşiş yapıldığı veya ilaç etken maddesi ilave edildiği tespit edilen Samsun’da 2 firma olmak üzere toplamda 69 firmaya ait 136 parti ürünü bakanlığın internet sitesinde kamuoyuna açıkladı.

NELER ÇIKMADI Kİ!
Hileli gıdalar listesinde tavuk eti, dana köfte, pişmiş et tantuni gibi gıda ürünlerinde at ve eşek eti tespit edildi. Yoğurtlarda jelatin, bitkisel yağ bulundu. Peynirlerde nişasta, süt yağı harici yağa rastlandı. Listede alkollü alkolsüz içecekler, arıcılık ürünleri, baharatlar, çaylar, bitkisel yağlar, çikolata kakao ürünleri, et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri ile takviye edici gıdalar yer aldığı bildirildi. Baharatlarda, çaylarda boya tespit edildi. Sızma zeytinyağlarda tohum yağları ve trans yağ asitleri bulundu. Çikolata ürünlerinde cinsel uyarıcı madde sildenafile rastlandı.

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın internet sitesinde açıkladığı firmalar arasında Samsun’da iki firma yer aldı. Tekkeköy’de bulunan Mutena adlı firmanın ürettiği sucukta bitki spesifik soya geni tespit edildi. Terme’de Şahinbey Süt ürünleri olarak üretim yapan 61 Orta Karadeniz’in ürettiği tel peynirde ise nişasta tespit edildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz