Hayvan Şebekesi Hayatını Kararttı

0

Samsun’a dadanan hayvan şebekesinin başka bir mağduru Havza ilçesinden çıktı. 36 yıldır hayvan alım-satımı yapan besici Mevlüt Ceylan’ın, 550 bin lira dolandırıldığı öne sürüldü. Ceylan, başvurmadığı makam kalmamasına rağmen derdini bir türlü anlatamıyor.

Samsun, son dönemde dolandırıcıların hedefi haline geldi. Başka illerden gelen ve besicileri hedef alan dolandırıcılar, hayvanlarını dolandırıcılık yöntemiyle çalıyor. Dolandırıcılar ilk başta güven vermek için bir süre ticaret yapıyor ya da paranın bir miktarını veriyor. Hayvanları aldıktan sonra da sırra kadem basıyor.

Samsun’da dolandırıcıların son kurbanı, Havza ilçesinde 36 yıldır hayvan alım-satım işi yapan Mevlüt Ceylan oldu. Hayvanları iki parti şeklinde alınan Ceylan’ın, 550 bin lira dolandırıldığı öne sürüldü. Başından geçen olayı gazetemize anlatan Ceylan, Samsun’a dadanan hayvan dolandırıcılarının benzer yöntemi kullanarak ilk etapta kendisine güven vermek için ticaret yaptığını, daha sonra da bir miktar para verdiklerini söyledi.

DOLANDIRICILARI BULDULAR
İlk parti malda 56 bin liralık malının dolandırıldığını söyleyen Ceylan, ikinci aşamada kefil olduğu kişilerin de 550 bin lira değerinde kuzularını dolandırıcılara kaptırdıklarını anlattı. Dolandırıcıların yaptıkları araştırma sonucu Sinop Türkeli’de bulunduğunu tespit ettiklerini anlatan Mevlüt Ceylan, başından geçenleri anlattı.

YERLİ İŞBİRLİKÇİLERİ VAR
Ceylan, “Bize tanıdığımız ve bildiğimiz kişiler aracılığı ile ulaştılar. İlk etapta 30 tane kuzu verdik. Kesimhanede paramızı alma aşamasında, hayvanları alıp kaçıp gitmişler. İkinci aşamada ise 23 arkadaşımızın toplamda 550 bin liralık kuzularını verdik. Bu satışta ben kefil oldum. Bunlar önce ticaret yaptılar bizimle, ardından da satış öncesinde bir miktar para ile bizlere güven sağladılar. Daha sonra yaptığımız araştırmada ise bize belirttikleri isimler ve yerler hep sahte. Bunların Sinop Türkeli’de olduğunu öğrendik. Birisi Giresunlu İ.G, diğeri de Gümüşhaneli B.F. Bunların şebeke olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

İFLAS ETTİM SAĞLIĞIM BOZULDU
Dolandırıldıktan sonra sağlığının bozulduğunu söyleyen Mevlüt Ceylan, bankalar ve kefil olduğu kişilerle icralık duruma düştüğünü söyledi. Ceylan, “Şeker ve kalp hastası oldum. Sağlığım bozuldu. Benden aldıkları malları dolandırıcılar sattı. O kadar yere başvurduk, ama dolandırıcılar ellerini kollarını sallayarak dolaşıyor. Vali Yardımcısı’na gittik, derdimizi anlatmaya o bizi yardım fonuna gönderiyor. Bizim ocağımız sönmüş, geceleri uyuyamıyorum. Bu dolandırıcıların yakalanmasını ve adalet önünde hesap vermesini istiyoruz. Şu anda dolandırıcılar ifadeye bile çağrılmadı. Bu konuyu Adalet Bakanı’na ve Cumhurbaşkanlığı’na kadar götürdüm. Ancak çözüm üretilemedi. Şuanda maddi manevi her türlü desteğe ihtiyacım var. Ciğerim yanıyor. Samsun Valimizin yardım etmesini talep ediyorum” dedi.

FOTOĞRAFLARI VAR ANCAK BULUNAMIYORLAR
Mevlüt Ceylan, iki ayrı dolandırıcılık olayı ile ilgili savcılığa suç duyurusunda bulunduğunu da hatırlattı. Besici Mevlüt Ceylan, dolandırıcılara ait olduğunu öne sürdüğü kişilerinde resimlerini sosyal medyada dolaşıma soktu. Ceylan, söz konusu kişilere bu şekilde ulaşmaya çalışıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz