Hancıoğlu: Fındık 35 Lira Olmalı

0

CHP Milletvekili Hancıoğlu, üreticinin kayıpsız bir üretim sezonu geçirebilmesi için fındığın kilosunun bu yıl en az 4 dolar karşılığı yani 35 lira olması gerektiğini savundu

CHP Parti Meclisi Üyesi ve Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, fındıkta rekolte tahmini ve piyasa fiyatı oluşumu sürecinde her yıl tekrarlanan oyunun şimdi yeniden sahnelenmeye çalışıldığını belirterek, bu duruma tepki gösterdi.

KARTELLER İŞ BAŞINDA
CHP’li Hancıoğlu, “Karadeniz bölgesinde yaşayan yaklaşık 8 milyon insanın geçim kapısı olan fındığı, dünyada üreten biziz, ancak fiyatını biz belirleyemiyoruz. Fındık, yabancı kartellerin kontrolündedir. Türkiye’deki işbirlikçileri, istisnasız her yıl rekolte oyunları yaparak fındık fiyatı üzerinde manipülasyon gerçekleştiriyor, üreticinin emeğini, alın terinin karşılığını gasp ediyor” diye savundu.

35 LİRA OLMALIDIR
Neslihan Hancıoğlu, şöyle konuştu; “Fındık sezonu başlıyor. Hükümet destekleme alımı ve fiyat politikasıyla, çiftçinin mi yoksa uluslararası fındık kartellerinin yanında mı duracak bunu yakında göreceğiz. Üreticimizin kayıpsız bir üretim sezonu geçirebilmesi için fındığın kilosunun bu yıl en az 4 dolar karşılığı yani 35 lira olması gerekiyor. 35 liranın altındaki bir fiyat, fındık üreticisini ateşe atmak olacaktır. Ve daha da önemlisi; bu fiyatın, fındık üreticisi bahçeye girmeden ilan edilmesidir. Fındık üreticimizi ancak bu şekilde koruyabilir, emeğinin karşılığını almasını ancak bu şekilde sağlayabiliriz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz