Haber Alma Özgürlüğüne Engel Koymayın

0

Samsun Barosu Başkanı Av.Kerami Gürbüz, İdlip’teki saldırıda şehit olan canlarımıza yüce Allah’tan rahmet, ailelerine sabır ve metanet, yaralı mehmetçiklerimize de acil şifalar diledi.

Baro Başkanı Gürbüz, “İdlip’te ne olup bittiği kamuoyuna açıklanmalı. Başta asker aileleri olmak üzere kamuoyu rahatlatılmalıdır. İdlib’te yaşadığımız menfur saldırının oluşmasında tedbirsiz davranan ve sorumluluğu bulunanlar var ise hukuk devleti kuralları çerçevesinde tespit edilmeli, soruşturulmalı gerekirse kovuşturulmalıdır. Sorumlu makamlarda bulunup da görevinin, yetkisinin gereğini ifa etmeyen veya edemeyen ya da yorulmuş olanlar görevden ayrılmalı yahut görevden el çektirilmelidirler” dedi.

‘DOĞRU BİLGİYE ULAŞMALIYIZ’
Başkan Gürbüz, şöyle konuştu; “Demokratik toplumun en temel özelliklerinden biri haber alma ve haber verme özgürlüğüne sahip olmasıdır. İdlip’teki ve benzeri olaylarda ilk olarak ‘internetin yavaşlatılması ve sosyal medya erişimine engel getirilmesi’nin felaket tellallarının ekmeğine yağ sürdüğü; bu uygulamalar nedeniyle doğru habere ulaşımı engellenen vatandaşımızın, gerçekten de saklanan bir şeyler olduğu zannına kapılmasına ve infialin büyümesine sebebiyet verdiği de bir vakıadır. Bu yüzden vatandaşın doğru haber alabileceği kaynakların engellenmemesi, haber kaynaklarını bilgi kirliliğine sebebiyet vermek için yahut provokatif amaçlı kullananlara da yasal olarak gereğinin yapılması gerekir. Vatandaşlarımız da özellikle sosyal medya hesapları ve haber kaynakları üzerinden paylaşılan ve yayılan her habere itibar etmemeli, haberleri doğru kaynaklardan teyit etmeli ve spekülatif haberlerden özellikle kaçınmalı, doğruluğu teyit edilmemiş haberleri de yaymamalıdırlar.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz