Gülsan’da Şartlar Değişti, Esnaf Mutlu

0

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Karaaslan, esnafların taleplerini Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ve TOKİ’ye ilettiklerini belirterek, kabul gören yeni imkanları açıkladı. Karaaslan, “60 ay olan vadeyi 84 aya çıkardık. Yüzde 10 peşinatı 7.5’e çektik. Hayırlı uğurlu olsun” dedi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, Büyükşehir Belediyesi hizmet binasında esnaf odası temsilcileri ve kentsel dönüşüm nedeniyle taşınacak olan Gülsan Sanayi Sitesi temsilcileri ile toplantı yaptı.

Karaaslan, şehrin büyümesine bağlı olarak kent merkezinde kalan Gülsan Sanayi Sitesi’nin TOKİ tarafından dönüştürülerek Toybelen mahallesinde inşa edilen yeni sanayi sitesine taşınacağını hatırlattı.

TALEPLER KABUL GÖRDÜ
Çiğdem Karaaslan, “Bir süredir devam eden çalışmalarımızın, esnafımızla paylaşılmasını içeren bir görüşme yaptık. Onlara müjdeli haberlerimiz var. Bugün kendileriyle bu müjdelerimizi paylaştık. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ve TOKİ’ye esnafın talebini ilettik. Esnafımız bize 5 ana başlıkta bir iyileştirme talebiyle gelmişti. Başvuru sürelerinin uzatılmasından peşinat ve ara ödemelere yapılacak bir yeni düzenlemeye, bir fiyat indirimi talepleri vardı, başvuruyla ilgili kura süreci mi yoksa öncelikle bir başvuru olsun mu, bu konuda soru işaretleri vardı. Taksitlendirmeyle ilgili yeni talepleri vardı. Biz de bu noktada bundan 1,5-2 ay önce bir iyileştirme yapmıştık ama bunun yetmeyeceğini söyledikleri noktada yeni bir çalışmayı başlattık.” ifadesini kullandı.

ESNAFA 84 AY VADE
AK Partili Karaaslan yeni şartları açıklayarak, “Gülsan esnafının yeni yerlerine daha kolay şartlarda geçebilmeleri için fiyatta bir indirim sağladık. Onun dışında 60 ay olan vadeyi 84 aya çıkardık. Diğer taraftan yüzde 25’ti peşinat onu yüzde 10’a indirmiştik ama onu 7.5 ve 7.5 olmak üzere altı aylık ödemeler vardı. O ödemeleri de başvuru sırasında yüzde 10 peşinat, arkasından bir yıl sonra yüzde 5’lik bir ödeme yapacaklar ve dükkanları teslim edildiği günde diğer yüzde 5’i ödeyecekler. Arada başka bir ödeme olmayacak. İnşallah dükkanlarını aldıktan sonra da taksit taksit ödemeye devam edecekler. Yani 84 ay 7 yıl boyunca. Ardından kura usulüyle tercih edilecek ve kuraya göre belli olacak sonuçlar “dedi.

KİRA ÖDER GİBİ OLACAK
Burada bütün esnafı tanıyacak bir model oluşturulduğunu vurgulayan Karaaslan, şunları kaydetti: “Gülsan esnafımız bütün bu konularda da öncelikli olacak. Onlar bir değişim dönüşüm çerçevesinde yer değiştirmek durumundalar. Dolayısıyla Gülsan’ın öncelikli olduğu ama Samsun’da diğer sanayicilerinde bu yeni yere geçme talebini karşılayacak. 31 Mayıs’a kadar süreci olacak. Ve taksitlendirme ve fiyatlardaki düşüş ile birlikte kira öder gibi nitelikli bir yeri sahibi olacaklar. Aynı zamanda 100 metrekarelik ve 200 metrekarelik dükkanlarda ve 200 metrekareyi daha avantajlı hale getirdik ki esnafımızın işini büyütebilsin kapasitesini artırabilsin diye. Hayırlı uğurlu olsun inşallah.”

GÜLER: SEVİNDİRİCİ SONUÇ
Samsun Esnaf Odaları Birliği Başkanı Eyüp Güler ise, esnaf için açıklanan 84 ay vade, yüzde 10 peşin sonrasında 1 yıl sonra yüzde 5 peşin ve en son dükkan tesliminde yüzde 5 ödeme yapılacağını belirterek, “Bundan sonra başka bir ödeme yok. Herkes dükkanına geçtikten sonra kira öder gibi taksit ödeyecek. 100 metrekare, 200 metrekare ve 300 metrekare dükkanlarda indirim yapıldı. Bu çok sevindirici bir sonuç. Herkes rahatlıkla dükkan sahibi olabilir.” dedi.

AYDIN: MÜJDELİ HABERLER ALDIK
Samsun Madeni Sanatkarlar Odası Başkanı Eyüp Aydın, 1900 esnafı ilgilendiren projenin önemini vurgulayarak, şöyle devam etti. “Uzun zamandır TOKİ ile görüşmeler yapıyorduk. TOKİ’nin böyle bir sanayi sitesine öncülük etmesi bizim için zaten büyük bir avantajdı. Hem hızlı yapılacak proje hem de esnafımız hızlı bir şekilde yeni dükkanına taşınacak. Geldiğimiz süreçte fiyatta ve ödemeler konusunda endişelerimiz vardı. İçinde bulunduğumuz salgından ve ekonomik sıkıntılardan dolayı esnafımızın maddi anlamda kaybı var. Bir de yeni sanayi sitesine taşınma olayı çıkınca esnafımıza büyük yük oldu. Sağolsunlar milletvekillerimiz Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve TOKİ ile görüşme yaparak yeni düzenlemeler sağladılar. En son geldiği şekliyle birlikte güzel ve müjdeli haberler almış olduk. Bütün esnafımız bundan faydalanacaktır diyemiyorum ama en azından ciddi oranda esnafımız bu şartlardan faydalanacaktır. Bunun için emek sarf eden AK Parti Genel Başkanımız Çiğdem Karaaslan, Samsun milletvekillerimize çok teşekkür ederiz.”

ÇOK İYİ NOKTADAYIZ
Gülsan Sanayi Sitesi Esnaf ve Sanatkarlar Dayanışma Platformu Temsilcisi Mustafa Ay da, emeği geçenlere teşekkür ederek, “Taksit 5 yıldan 84 aya yani 7 yıla çıktı. Diğer ara ödemeler yüzde 7.5 ödemeler olmak üzere altışar ay arayladı. Bunu yüzde 5’e ve bir yıl bir yıl olmak üzere ödemeler güncelleştirildi. Kendilerine teşekkür ediyoruz. Çok iyi bir noktaya geldiğimize inanıyorum.” diye konuştu.

Toplantıda Samsun Büşyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, AK Parti Samsun Milletvekili Orhan Kırcalı, AK Parti Samsun İl Başkanı Ersan Aksu da hazır bulundu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz