Gülsan Esnafı Restini Çekti

0

Samsun’un Canik İlçesi’nde bulunan Gülsan Sanayi Sitesi’nin şehir merkezi dışına taşınması amacıyla İlkadım İlçesi Toybelen mevkisinde Küçük Sanayi Sitesi yapılacak.

Toybelen Küçük Sanayi Sitesi’ndeki yüksek dükkan fiyatları gündeme gelmiş, Samsun Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği (SESOB) Başkanı Hacı Eyüb Güler’in girişimleriyle AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaslan ve Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir’den indirim talep edilmişti.

ESNAF MEMNUN OLMADI
Son düzenlemelerle dükkan almak isteyen Gülsan esnafının ödemesi gereken peşinatın yüzde 10, ödeme vadesinin 60 ay ve dükkanlar teslim edilene kadar da kira ödenmeyeceği kararlaştırılmıştı.

Alınan kararlardan memnun kalmayan esnaf, Gülsan Sanayi Sitesi Camii önünde toplandı ve eylem gerçekleştirdi. Esnaflar, dükkan fiyatlarının düşürülmesi gerektiğini savundu.

TALEPLERİNİ SIRALADILAR
Gülsan Sanayi Sitesi Esnaf ve Sanatkarlar Dayanışma Platformu Temsilcisi Mustafa Ay, “100 m2 olan dükkanların KDV dahil 250 bin TL olmasını istiyoruz. 200 m2 olan dükkanların fiyatının da KDV dahil 500 bin TL olmasını istiyoruz. Diğer durumlarda buradaki esnafın alım gücünü çökerttiği için mağdur oluyor ve dükkan alamıyorlar” dedi.

ESNAF İMZA TOPLADI
“Esnaf ve sanatkar şehrin bel kemiğidir” diyen Mustafa Ay, “Yapılan açıklamalardan öğrendiğimiz kadarı ile 100 m2 dükkanın fiyatı 400 bin TL civarında. Bu fiyatın içerisinde KDV de var mı bilmiyoruz. Başkan Mustafa Demir’den randevu talep edeceğiz. Fiyatların düşürülmesi ile ilgili aldığımız imzaları kendilerine takdim edeceğiz. Bu konu üzerinde kendisinden bir takım taleplerimiz de olacak” diye konuştu.

GÜLSAN DAHA DEĞERLİ
Gülsan Sanayi Esnafı Platform Temsilcisi Mustafa Ay, şöyle konuştu; “Gülsan Sanayi Sitesi şehrin göbeğinde yer alıyor. Buradaki dükkanların fiyatlarının yüksek tutulması gerekiyor ama fiyatlar ortada. Buradaki hak sahiplerine 250-270 bin TL ödenecek gibi konuşuluyor. Toybelen ile burayı kıyasladığınız zaman Toybelen buraya göre mahrumiyet bölgesi. 20 km şehir dışında ve yeni oluşturulacak bir yere göre Gülsan daha değerli olmalı.”

“Samsun Büyükşehir Belediyesi’nden destek bekliyoruz”, “Gülsan Sanayi Sitesi esnafı mağdur edilmesin” ve benzeri dövizler taşıyan esnaf, basın bildirisinin okunmasının ardından işlerinin başına döndü.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz