Gençlik Gelişim Sorumlusu Ali Bilgici: Ağaç Kovuğundan Futbolcu Çıkarıyoruz

0

Yılport Samsunspor Futbol Akademisi antrenörleri ile Hedef Halk Gazetesi’nce yapılan röportaj serisinin son durağında Gençlik Gelişim Sorumlusu Ali Bilgici var.

Altyapıda Samsunspor’un temellerini sağlamlaştıran çalışmalar içerisinde olduklarını ifade eden tecrübeli teknik adam Ali Bilgici, “İyi futbolcuyu ağaç kovuğundan bulup çıkarıyoruz. Futbol akademimizin yeni bitecek mükemmel tesislerinde oyuncu çıkartmak bizim işimiz” dedi.

Halk Gazetesi: Sizce Ertuğrul Sağlam’ın takım üzerindeki en önemli etkisi ne oldu?
Al Bilgici: Ertuğrul Sağlam, Samsunspor camiasının çok yakından tanıdığı önemli bir isim olmasının yanında, Süper Lig’de şampiyonluk yaşamış başarılı, kariyerli ve karizması ile tüm Samsunspor taraftarının tartışmasız sevgisini kazanmış önemli bir teknik adamdır. Takımımıza gelmesi ile birlikte çalışma temposu, iş disiplini ile takımın içerisindeki havayı değiştirdi. Buda direkt oyuna ve sonuçlara yansıdı.

Halk Gazetesi: Ali Bilgici’nin Yılport Samsunspor Futbol Akademisi’ndeki görev tanımı nedir? Bize açar mısınız?
Al Bilgici: Benim Yılport Samsunspor Futbol Akademide görev tanımın Gençlik Geliştirme Sorumlusu. Bütün yaş grupları U13, U14, U15, U16, U17 ve U19 takımlarının oyuncu ve antrenörlerin gelişimini takip etmek antrenmanların ve maçların analizlerini yaptırıp, daha iyi nasıl yapıyoruz, nerelerde eksiklerimiz var onları tespit etmek. Antrenör arkadaşlarımız ile toplantılar yapıp sonuçları çıkartıyoruz. Yaptığımız tespitleri, oynadığımız oyunu ve oyuncuları daha iyi nasıl geliştirebiliriz bunlara kafa yoruyoruz. Bütün izlenimlerimi Teknik Menajerimiz Yücel Uyar’a rapor edip görüş alışverişinde bulunuyoruz. Bunun yanı sıra okul ile kulüp iş birliğinde gerekli çalışmaları yapıp eksiklerimizi en aza indirmeye çalışıyoruz.

Halk Gazetesi: Yılport Samsunspor Futbol Akademisi şu anda nasıl bir yapılanmanın içerisinde bize özetler misiniz?
Ali Bilgici: Öncelikle geçen sezon diploma yeterliliği olmayan antrenörler ile sözleşme yenilemedik. Bütün yaş gruplarında profesyonel oyunculuğa aday görmediğimiz ve az süre alan ya da süre almamış oyuncuları oynayabilecekleri takımlara gönderdik. Başarılı gruplara kısa süre olmasına rağmen hem kendi istediklerimiz hem de davet edip denemeye aldığımız oyuncularla grupların içini doldurmaya çalıştık. Şu anda Bölgesel Gelişim Ligi’nde mücadele eden takımlarımız açık ara fark ile lider. Elit B liginde U17 takımımız iyi bir kadroya sahip olmasına rağmen istikrarlı oyun ve sonuçlar alamadı.

“BAŞKANIMIZI MAHÇUP ETMEYECEĞİZ”
Bölgesel Gelişim Ligi bizim kategorilerimizi geliştirmediğini düşünüyoruz. Onun için U13 ve U14 takımlarımız Trabzon ve Rize’ye göndererek Elit Lig seviyesi takımlar karşısında neler yapabileceğini görmek istedik. İki takımda gerek skor gerek oyun üstünlüğü sağladılar. U15, U16 takımlarımız ile ilgili de Ankara’ya gönderip Ankaragücü ve Gençlerbirliği takımları ile oynatmayı planladık ancak Kovid-19 salgını maalesef bu maçları oynamamıza engel oldu. Mevcut çalışma şartlarını göz önüne aldığımızda bu sezon yarım kalmış olsa da iyi geçirdiğimizi düşünüyorum. Bu konuda bizlere sonsuz imkan ve destek veren Sayın Başkanımız Yüksel Yıldırım’a bütün Futbol Akademi antrenörlerimiz ve çalışanlarımız olarak sonsuz teşekkür ediyoruz. Hiçbir fedakarlıktan kaçınmayarak Türkiye’nin en iyi futbol akademi tesisi inşa ettiren ve yatırım yapan büyük başkanımızı mahcup etmeyip çok çalışacağız.

Halk Gazetesi: Kovid-19 salgını nedeniyle ertelenen liglerin geleceği hakkında sizin görüşünüz nedir?
Ali Bilgici: Kovid-19 salgını nedeniyle yarım kalan ligler bizim de çalışma tempomuzu durdurdu. Buna rağmen bütün oyuncularımıza gönderdiğimiz programlar ile çalışmalarını takip ediyoruz. Liglerin bir an önce başlamasını ve futbolu çok özlediğimi söyleyebilirim.

Halk Gazetesi: Şu anda altyapı takımlarında forma giyen oyunculardan ilerleyen yıllar için A Takıma göz kırpan hangi isimler var?
Ali Bilgici: Yaş gruplarında çok önemli yeteneklere sahibiz, ancak yeterli görmüyoruz. Grupların içini daha çok doldurmalıyız. Türkiye’nin en yetenekli oyuncuları Samsunspor Futbol Akademide olmalı ve yeni tesislerimizle birlikte Türkiye’nin parmakla gösterdiği futbol akademisinde olmak için yarıştığı bir ortam yaratmak istiyoruz. Bunun için her şey müsait. Teknik Direktörümüz Ertuğrul Sağlam’ın genç bakış açısı ile birden Samsunspor alt yapısındaki havayı değiştirdi. U19 takımımızda 9 oyuncu, U17 takımımızda 4 oyuncu A takımımız ile antrenmanlarına katıldı. Ertuğrul hocamızın oyuncularla ilgilenmesi iletişimi son derece takdire değer. Kendisine bütün kategori antrenörlerimiz adına teşekkür ediyorum. Bu arada Samsunspor A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Yüksel Yıldırım’a bize gösterdiği hedefler, büyük vizyonuyla sürekli, gelişen ve en iyi oyuncuları yetiştiren bir futbol akademi olacağız.

‘YÜCEL UYAR’LA İYİ UYUM YAKALADIK’
Daha önceki yıllarda Yücel Uyar’la çalıştıklarını ve şu anda da güzel bir uyum yakaladıklarını ifade eden Ali Bilgici, “İyi futbolcuyu ağaç kovuğundan bulup çıkartıyoruz. Futbol akademimizin yeni bitecek mükemmel tesislerinde oyuncu çıkartmak bizim işimiz. Sadece Süper Lig oyuncularımızı sayarsak Mehmet Nas, Adnan Güngör, Musa Aydın, Turgut Doğan Şahin bu oyuncular bizim geliştirip Süper Lig’e hazırladığımız oyuncularımızdır. Oyuncu bulmak, geliştirmek, hazırlamak bizim işimiz. Geçmişte olduğu gibi Ertuğrul Sağlam hocamızla uyumlu bir şekilde hazırlıyoruz. Hocamızın geldiği günden bu yana alt yapımızdan A takıma çıkardığı değişik gruplarımızdaki oyuncularımız için teşekkür ediyoruz. Hocamızın bakış açısı motivasyonunu sahada artırdı. A takıma çıkan oyuncularımızla birebir ilgilenmesi ve gelişimlerine katkılarından dolayı bir daha teşekkür ediyorum. Birlikte güzel işler yapacağımıza inanıyorum. Yılport Samsunsporumuz için gelecekte güzel günler diliyorum” dedi.

ALİ BİLGİCİ KİMDİR?
Kariyerine Kadıköyspor’da başlayan 57 yaşındaki teknik adam, 2000’li yıllarında başında da Samsunspor’da görev yapmıştı. Süper Gençler ve A2 takımlarının teknik sorumluluğunu yapan Ali Bilgici, daha sonra 1930 Bafraspor, Ladik Belediyespor ve Çarşambaspor gibi takımların teknik patronluğunu üstlendi. Deneyimli çalıştırıcı, geçen yıl Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) tarafından düzenlenen 2019-2020 sezonu Spor Toto Bölgesel Gelişim Ligleri Workshop Programı eğitimine katılmış, burada Samsunspor’u temsil etmişti. Ali Bilgici, bugün Yılport Samsunspor Futbol Akademisi’nin kritik bir noktasında yani Gençlik Gelişim Sorumlusu olarak görev yapıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz