Gençler Borç Kıskacında

0

Büro Emekçileri Sendikası (BES) Samsun Şubesi üyeleri, üniversite mezunu gençlerin KYK kredileri ve Genel Sağlık Sigortası (GSS) borç kıskacında olduğuna işaret ederek, çözüm bulunması amacıyla eylem yaptı.

BES Şube Başkanı Yılmaz Tuluk, “Dört üniversite mezunu gençten üçünün işsiz olduğu bir gerçeklik karşımızda dururken, sayısı beş milyona dayanan gencimizin KYK borcu bulunurken, 300 bini hakkında icra işlemleri başlatılmış durumda. İşsiz ve herhangi bir gelire sahip olmayan kişilerin GSS ödemek zorunda kalması kabul edilemez. Gelir testi kişisel olarak yapılmalı işi ve geliri olmayanlardan GSS alınmasına son verilmelidir” dedi.

Başkan Tuluk, “Pandemi döneminde en temel ihtiyaç olan sağlık hizmetlerinden faydalanmak GSS borcu olanlar için 2021 yılı sonuna kadar uzatılmakla birlikte GSS ve Bağ-Kur borcu olanlar eczanelerden ilaç alamayacak. Bu durumda sözde tanısı ücretsiz yapılan hastalığın tedavisinin sürdürülmesi, parası olmayanlar için eksik kalarak tamamlanamayacaktır. Unutulmamalıdır ki, eğitim ve sağlık evrensel hukukta bir insan hakkıdır. İnsan hakkı olarak tanımlanan kamusal yükümlülükler parayla satılamaz” açıklamasında bulundu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz